Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Później było już lepiej. Polacy wygrali dwadzieścia dziewięć z osiemdziesięciu czterech spotkań rozegranych w okresie międzywojnia. Jednak do historii przeszły zwłaszcza dwa, przegrane niestety, mecze. Pierwszy z nich miał miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936 rok). Polacy zmierzyli się w meczu o brązowy medal z Norwegami i ulegli w stosunku 2:3. Jeszcze bardziej emocjonujące spotkanie rozegraliśmy na Mistrzostwach Świata we Francji w 1938 roku biało-czerwoni przegrali po dogrywce z wielką Brazylią 5:6. Cztery bramki w meczu zdobył napastnik Ernest Wilimowski, niekwestionowana gwiazda polskiego futbolu międzywojennego.

W 1927 roku z inicjatywy PZPN powstała I Liga Piłki Nożnej. Grały w niej takie kluby jak Czarni Lwów, Pogoń Lwów, Wisła Kraków, Cracovia, Ruch Hajduki Wielkie, Śląsk Świętochłowice, Warszawianka, Polonia Warszawa czy Legia Warszawa. Nieoficjalnie, zanim powołano I Ligę, pierwszym mistrzem Polski została Cracovia. Po mistrzostwo w okresie międzywojennym najczęściej sięgały Ruch Chorzów (pięciokrotnie), Pogoń Lwów (czterokrotnie) i wspomniana już Cracovia (również czterokrotnie).

Równie dynamicznie, co piłka nożna, na ziemiach polskich rozwijała się lekkoatletyka. PZLA bardzo szybko wstąpił do struktur IAAF (Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej). Z dzisiejszej perspektywy ciekawostką wydaje się być fakt, że w II Rzeczpospolitej istniał związek zrzeszający przedstawicieli gier ruchowych o nazwie Polski Związek Palanta iGier Ruchowych. Szybko jednak zmienił nazwę na Polski Związek Gier Sportowych, a swoim nadzorem obejmował rozgrywki piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki.

Koordynacją wszystkich związków od 1927 roku zajmował się specjalnie do tego celu powołany Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (PUWFiPW). W iście wojskowym stylu zarządzał on polskim sportem, ale i infrastrukturą. Dość szybko powstała baza hotelowa, nowe obiekty treningowe, schroniska młodzieżowe, pływalnie, skocznie narciarskie i, oczywiście, stadiony piłkarskie. Wojskowi zadbali o to, by sport wprowadzić nie tylko do szkół, ale i zakładów pracy. Wszystko to przyniosło doskonały efekt.
W dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości, w 1928 roku cała Polska świętowała pierwszy wielki sukces olimpijski odrodzonej ojczyzny. Na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie po raz pierwszy zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Dyskobolka Halina Konopacka zdobyła złoty medal, a tym samym stała się bohaterką narodową. Po powrocie zawodniczki do kraju wybuchła masowa histeria. Konopacka przyczyniła się swoim wyczynem do powstania wielu sportowych klubów dla kobiet.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Awangarda Lubelska (tzw. Druga Awangarda)
3  ŻagaryStreszczenia książek
Tagi: