Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Polacy stanowili światową czołówkę w sportach powietrznych. Do historii zwycięstwo w Challenge 1932 roku lotniczego duetu Franciszeka Żwirki i Stanisława Wigury. Cały raj pogrążył się w żałobie, gdy zaledwie miesiąc po tym wspaniałym sukcesie sportowcy zginęli w katastrofie powietrznej.

Na zakończenie należy wspomnieć o wspaniałych sukcesach polskich lekkoatletów. Janusz Kusociński (bieg na 10 tys. metrów) oraz Stanisława Walasiewicz (bieg na 100 metrów) zdobyli złote medale podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku. Piękną tradycję rzutu dyskiem podtrzymywała Jadwiga Wajsówna, która w swojej karierze sportowej zdobyła dwa medale olimpijskie, srebrny i brązowy. Inna polska sportsmenka, oszczepniczka Maria Kwaśniewska, była również brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich. rzucie oszczepem brąz wywalczyła Maria Kwaśniewska.

Polski sport rozwijał się znakomicie i przysparzał społeczeństwu II Rzeczpospolitej wiele powodów do radości i dumy narodowej. 1 września 1939 roku, wszystko jednak się zmieniło. Wybuch II wojny światowej oznaczał nie tylko zniszczenie obiektów sportowych, ale śmierć kilku tysięcy zawodników, trenerów i działaczy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Egzystencjalizm
3  FuturyściStreszczenia książek
Tagi: