Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Puszkin jest autorem powieści, wierszy, poematów, ale także i nowel (cykl Opowieści świętej pamięci Iwana Piotrowicza Biełkina), tragedii (cykl: Skąpy rycerz, Mozart i Salieri, Gość kamienny i Uczta podczas dżumy) czy… bajek dla dzieci nawiązujących do tradycji ludowej! To on stworzył postaci z Bajki o carze Sałtanie... czy Bajki o Popie i jego parobku Jełopie.
Jego dzieła na język polski tłumaczył na przykład Adam Mickiewicz, Leo Belmont, Jan Brzechwa, Mieczysław Jastrun, Anatol Stern, Seweryn Pollak, Julian Tuwim (przekład Jeźdźca miedzianego, zbiór Lutnia) i Adam Ważyk (przekład Eugeniusza Oniegina).

Na szczególną uwagę zasługują jego Dzienniki, wznawiane co kilka lat. To z nich pochodzą trafne spostrzeżenia dotyczące kobiet (Obwinienia kobiety o podstępność wynikają z możliwości pozostawania chłodną w tych chwilach, gdy mężczyzna płonie w ogniu rozkoszy i pożądliwości. Kobieta z łatwością może udawać, grać gorące upojenie i zdradzać kochanka, nie z kimś innym, a z nim samym) czy rozważania na temat piękna: Cóż to takiego piękno? Od najdawniejszych czasów mędrcy spierają się o istotę piękna. A tu moja żoneczka pojawia się na balu i wszystkie oczy zwracają się w jej kierunku. Piękno daje się poznać, a nie opisać.

Jego twórczość zapoczątkowała nowy okres w dziejach literatury rosyjskiej. Jest przykładem niewątpliwego talentu literackiego i technicznych umiejętności warsztatowych artysty. Słusznie zasłużył sobie na tytuł reformatora rosyjskiego języka literackiego i fakt, że był inspiracją dla swych rówieśników oraz dla twórców żyjących 200 lat później, którzy starali się i będą starać oddać hołd niezwykłemu Puszkinowi. Oto krótkie zestawienie najważniejszych odniesień do artysty i jego dzieł:


Aleksander Puszkin (autoportret, rysunek; 1821, 1829)
Eugeniusz Oniegin, film produkcji i w reżyserii. R. Tichomirowa (1959)
Igor Strawiński, Mawra (opera)
Michał Glinka, Rusłan i Ludmiła (opera)
Modest Musorgski, Borys Godunow (opera)
Oniegin, film produkcji brytyjskiej, reż. Martha Fiennes (2000)
Piotr Czajkowski, Eugeniusz Oniegin (opera), Dama pikowa (opera)


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rękawiczka - streszczenie
2  Świat realny i fantastyczny w Królu Olch
3  Polska w I połowie XIX wiekuStreszczenia książek
Tagi: