Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Najsłynniejszym przedstawicielem francuskiej muzyki romantycznej był Hektor Berlioz. Za pomocą kompozycji dźwięków próbował przedstawiać treści obrazowe, historie, przeżycia, wątki epickie. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: Potępienie Fausta, Symfonia fantastyczna, Requiem.

W Polsce operę romantyczną jako pierwsi tworzyli Karol Kurpiński i Stanisław Moniuszko. Ten pierwszy skomponował m.in.: Jadwigę królową Polski, Zabobon, Krakowiaków i Górali, Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie, Wesele w Ojcowie, Warszawiankę, Bracia do bitwy.
Moniuszko zasłynął z kolei jako twórca polskiej opery narodowej. Takie dzieła jak: Halka, Hrabina, Straszny dwór na zawsze zapisały się w świadomości Polaków.

Bezapelacyjnie najwybitniejszym polskim twórcą muzyki doby romantyzmu (i nie tylko) był Fryderyk Chopin. Swoje najsłynniejsze kompozycje opierał na polskich ludowych motywach melodycznych. Realizował w ten sposób założenia tworzenia muzyki narodowej. Jego dzieła przesiąknięte są tęsknotą, melancholią, żalem, ale też wielką dumą z polskości. Jedną z cech twórczości Chopina jest różnorodność, poczynając od zróżnicowań rytmicznych, poprzez melodyczne, na gatunkowych kończąc. Doskonale wpasował się w założenia romantyzmu pisząc swoje ballady, mazurki, polonezy, walce, nokturny i swobodne improwizacje.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Król Olch - streszczenie
2  Ramy czasowe romantyzmu w Europie
3  Fantastyka