Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Architektura jest chyba jedynym polem, na którym romantyzm nie wypracował swojego własnego stylu. Jak pisze Stanisław Makowski:
W architekturze (…) sięgnęli romantycy do ulubionego średniowiecza i odrodzili styl gotycki, tworząc wiele ciekawych budowli neogotyckich: pałacyk Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze (1832), pałac Paców w Dowspudzie (1800-1827), projektowane przez Henryka Marconiego oraz zbudowany według projektu Karola F. Schienkla w stylu gotyku angielskiego pałac Działyńskich w Kórniku (1845-1860).


W istniejących już budowlach tworzono tzw. gotyckie komnaty. Nadając im średniowieczny wygląd, eksponowano rycerskie zbroje, miecze. Usiłowano upodobnić wnętrza do komnat zamkowych znanych z dawnych legend. Popularność zyskały również galerie portretów przodków zdobiące całe ściany. Jednym słowem modne było wszystko to, co gotyckie i średniowieczne.

Romantyzm odcisnął również swoje piętno w ogrodnictwie. Starannie wystrzyżone i geometryczne kompozycje znane z francuskich pałaców zostały zastąpione przez ogrody angielskie, które swoim wyglądem przypominały raczej dzikie lasy i łąki. Swobodnie rosnące drzewa, kręte ścieżki, sztuczne pagórki i groty tworzyły wokół pałaców niesamowite tajemnicze krainy.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Rękawiczka - streszczenie
2  Romantyczny „nadgatunek”
3  Historyzm