Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja Już w pierwszym wersie poeta zwraca się bezpośrednio do Szopena: „Byłem u Ciebie...”, jest to zatem przykład liryki inwokacyjnej.
INWOKACJA - rozpoczynająca utwór lit. lub jego część uroczysta prośba skierowana do muzy lub do istot nadprzyrodzonych, o natchnienie do stworzenia dzieła, np. Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Konwencja ta będzie kontynuowana w całym dziele i choć Szopen nie odezwie się ani słowem, to jego milczenie jest dostatecznym powodem do wygłaszania przez poetę monologu. Utwór ten jest wieloczęściowy. W trzech pierwszych zwrotkach opisuje poeta zapamiętaną przez niego sylwetkę gasnącego artysty. Norwid wspomina postać Szopena, podobnego do liry Orfeusza, do postaci marmurowej dłuta Pigmaliona. Nawiązanie do mitów jest celowe. Orfeusz wzruszał przyrodę swoją muzyką, Pigmalion zaś ożywił rzeźbę; życie i twórczość...
Czytaj dalej: Fortepian Chopina - analiza i interpretacja

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Cyprian Kamil Norwid

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Król Olch - streszczenie
2  Problematyka Rękawiczki Schillera
3  Literackie nawiązania do Ody do młodościKomentarze: Analiza i interpretacja Fortepian Szopena

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-08 14:30:09

Czy mieliście kiedyś okazję słyszeć jakiś utwór Chopina? Z pewnością :). Jednak ja miałam okazje grać jego utwory przez kilka lat. Jest wart tego,by siedzieć przy nim do 4.30 rano :) A różnica w pisowni ("Fortepian Szopena" i "Fortepian Chopina") bierze się stąd,że jego ojciec był Francuzem i tak to nazwisko we Francji się czyta. "Szopen" to po prostu spolszczenie :)
Streszczenia książek
Tagi: