Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zamiłowanie do dramatu średniowiecznego było jednak tak silne, że w kolejnych latach podejmował się realizacji takich dzieł jak Gra o Herodzie, pochodzącego z dwunastowiecznej Francji dramatu liturgicznego.

Przez bardzo krótki czas był członkiem „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego bronił represjonowanych aktorów. Jednocześnie nie popierał bojkotu Telewizji Polskiej przez środowisko aktorskie. Do historii przeszło wówczas jego powiedzenie: Dupa jest do srania, aktor jest do grania.

Od 1988 roku pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich, a w latach 1986-1988 uczestniczył w pracach Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa, którym wówczas był generał Wojciech Jaruzelski. Jego postaci wciąż towarzyszyły kontrowersje i rozbieżności, ponieważ na przemian współpracował z władzą i opozycją.

W 1993 roku wystartował w wyborach parlamentarnych z ramienia PSL i został wybrany posłem z okręgu warszawskiego. W latach 1993-1996 stał na czele ministerstwa kultury i sztuki w rządach kolejno Waldemara Pawlaka i Józefa Oleksego.

W 1997 roku powrócił do teatru. W łódzkim Teatrze Nowym wyreżyserował Sen pluskwy autorstwa Tadeusza Słobodziaka. W 2002 roku przygotowywał się do premiery Hamleta Williama Szekspira, lecz zmarł 31 grudnia, na kilka tygodni przed tym wydarzeniem.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Los utracony” - streszczenie
2  Proza polska - odmiana współczesnych trendów
3  Klasycyzm – NeoklasycyzmStreszczenia książek
Tagi: