Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jedną z cech muzyki jest to, że jeden zespół, jedna osoba, jedna płyta, jedna piosenka, jedno wykonanie może na zawsze zmienić bieg historii całego gatunku, a może nawet świata. W XX wieku pojawiły się na amerykańskiej i brytyjskiej scenie jednostki, których twórczość, wyjątkowość, oryginalność i charyzma wyznaczyły nowe trendy, zapoczątkowały rewolucję obyczajową i kulturalną.

Pierwszą z takich postaci był Elvis Presley. Za życia okrzyknięty „Królem” rock and rolla, gatunku muzycznego, który rozpropagował. Był pierwszą światową mega-gwiazdą, rozpoznawalną pod każdą szerokością i długością geograficzną.

Młody, przystojny kierowca ciężarówki znalazł się na szczycie list przebojów dzięki współpracy z wytwórnią RCA, dla której w latach pięćdziesiątych nagrał takie niezapomniane piosenki jak: Heartbreak Hotel, Love me Tender, Hound Dog, Don’t be cruel czy Jailhouse Rock. Równie wielkie poruszenie, co muzyka, wywoływały ruchy sceniczne Elvisa, które konserwatyści nazwali wulgarnymi i diabelskimi, a młodzi Amerykanie niemal wychodzili z siebie z zachwytu na widok kołyszących się bioder wokalisty. Dla całego pokolenia Presley stał się ucieleśnieniem idei buntu.

Był artystą niezwykle uniwersalnym. Doskonale sprawdzał się nie tylko w rock and rollu, ale i w popie, bluesie, country, a nawet gospel. Ponad tysiąc zagranych koncertów oraz całkowity brak prywatności odbiły się na zdrowiu fizycznym i psychicznym gwiazdora. W 1977 roku zmarł w swojej posiadłości Graceland w Memphis. Pozostawił po sobie wielką spuściznę muzyczną, która do dziś cieszy się wielką popularnością wśród wiernych fanów „Króla”.

W 1960 roku w Liverpoolu powstał najsłynniejszy zespół rockowy w dziejach muzyki. John Lennon, Paul McCartney, Georgie Harrison i Rongo Starr, czyli legendarni The Beatles w 1963 roku wydali debiutancki album Please Please Me, który rozpoczął zjawisko masowej histerii, określanej mianem beatlemanii. Brytyjski rynek zdobyli w mgnieniu oka, a dzięki piosence I want to hold Your hand podbili również Amerykę. Kolejne płyty przyniosły takie utwory jak: Help!, She loves you, Twist and shout. Największą siłą zespołu był tandem Lennon – McCartney, który z niespotykaną łatwością komponował dosłownie setki utworów, które dzięki swojej melodyjności i prostocie natychmiast wpadały w ucho. Dwaj genialni muzycy zdawali sobie sprawę z tego, że sami nie są w stanie wykonać wszystkich piosenek, które napisali, dlatego obdarowywali nimi zaprzyjaźnionych artystów. Paul McCartney często wyjawiał, że wiele z przebojów po prostu mu się przyśniło.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie szczegółowe Innego świata
2  Powojenna literatura amerykańska
3  Esej literackiKomentarze: Muzyka współczesna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: