Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dobrze wiedzieć
Metafora to specyficzny związek wyrazów (związek frazeologiczny), w którym zestawione wyrazy tracą swoje podstawowe, dosłowne znaczenie, a zyskują nowe, metaforyczne znaczenie. Metafora wykorzystuje podobieństwo cech, skojarzeń lub wrażeń.


Przykłady:
Zosia ma stalowe nerwy.
Michał boi się własnego cienia.

Nowy związek wyrazowy (czyli ten metaforyczny) musi być zbudowany tak, by dosłowne znaczenia słów przekazywane były za pomocą podobieństw (czyli analogii). Przyjrzyjmy się temu na naszych przykładach:

Stalowe nerwy
– stal jest twarda, zimna, nie da się jej złamać. Kojarzy się z czymś trudnym do ruszenia. Nerwy oznaczają oczywiście psychikę. Kiedy ktoś ma stalowe nerwy (lub inaczej: nerwy ze stali), oznacza, że jest bardzo odporny psychicznie, nigdy nie wybucha, kontroluje emocje.

Bać się własnego cienia – cień jest naszym naturalnym towarzyszem. Jest z nami zawsze; tak samo jak nasze ręce, nos czy myśli. Jeśli ktoś boi się nawet własnego cienia, oznacza, że musi być naprawdę bardzo lękliwą osobą, nadmiernie ostrożną, która obawia się wszystkiego – nawet części samego siebie.

Dobrze wiedzieć
Zauważ, że jeśli chciałbyś przetłumaczyć dosłownie polskie metafory na języki obce, wiele z nich straciłoby swój metaforyczny sens. To jeden ze sposobów na „wyłapanie” metafory z tekstu lub czyjejś wypowiedzi.


Metafory w literaturze


Metafory są jednym z najbardziej sugestywnych narzędzi wykorzystywanych w literaturze, umożliwiających autorom malowanie barwnych opisów słowami. Służą nie tylko do wzbogacenia i upiększenia języka, ale również odgrywają kluczową rolę w kreowaniu postaci oraz poruszaniu wyobraźni czytelnika. Poprzez metafory, autor łączy swoją wyobraźnię z wyobraźnią czytelnika, tworząc charakterystyczne obrazy.

Rodzaje metafor


W literaturze wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów metafor, które warto poznać:
  • Hiperbola – wyolbrzymienie dla podkreślenia cechy lub idei.
  • Animizacja – przypisywanie cech ożywionych do nieożywionych obiektów.
  • Personifikacja – przypisywanie cech ludzkich do obiektów, zwierząt lub idei.
  • Metonimia – zastępowanie jednego słowa innym, które jest z nim ściśle związane.
  • Synekdocha – użycie części czegoś, aby reprezentować całość lub odwrotnie.


Metafory w codziennym życiu


To, co warto zaznaczyć, to fakt, że metaforą posługują się nie tylko osoby o bogatym słownictwie czy rozbudowanej wyobraźni. Korzystamy z nich na co dzień wszyscy – często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Stanowią swego rodzaju oszczędność językową: niektóre z metafor w dwóch, trzech słowach opisują to, co dosłownie wymagałoby czasem nawet kilku zdań. Przykłady:

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Jak napisać dobry opis?
2  Jak napisać dobry reportaż?
3  Jak napisać dobry felieton?