Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Elita uznała, iż historia ta zawierała zbyt dużo wątków realistycznych i zbytnio obfitowała w drastyczne szczegóły. Damy uznały zgodnie, iż cała polska literatura jest mierna i nie dorasta do literatury francuskiej. Nie zgadzali się z tym całkowicie młodzi stojący przy drzwiach. Według nich elita całkowicie upadła moralnie i nie interesowała się sprawami istotnymi dla ojczyzny.

Piotr Wysocki tak zakończył i podsumował dyskusję:
Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.


Bal u Senatora
Wydarzenia rozegrały się w domu Senatora w Wilnie. Zgromadzeni na balu grali w karty i beztrosko rozmawiali. Senator Nowosilcow, a także Pelikan, Doktor i Bajkow wspomnieli o sprawie Rollisona, który na skutek ciężkiego pobicia przez przysłuchującego go zachorował. Senator zdziwił się także, iż ten mimo to żyje.

Na salę weszła matka chłopaka, pani Rollison. Żądała od Senatora widzenia z synem lub pozwolenia na zaprowadzenie do niego księdza. Nowosilcow udał, iż nie ma pojęcia, o czym ona mówi, ale wspaniałomyślnie obiecał, iż jak najszybciej postara się poznać szczegóły sprawy. Rollisonowa przyjęła jego tłumaczenie i stwierdziła nawet, że jest dobrym człowiekiem.

Po wyjściu kobiety Senator wydał rozkaz, by zaprowadzić ją do syna. Doktor natomiast doradził, by w jego celi otworzyć okno i umożliwić chłopakowi popełnienie samobójstwa.

Doktor rozkazał, by księdza Piotra poniżyć, ten zaś przepowiedział mu, iż jeszcze tej nocy umrze.
Pani Rollison dowiedziała się, iż jej syn został wyrzucony przez okno z trzeciego piętra i zginął. Wpadła więc na salę podczas trwania balu, bluźniła przeciw Nowosilcowowi, rzuciła na niego klątwę, po czym zemdlała. Tymczasem dało się słyszeć głośny trzask, po czym okazało się, iż właśnie piorun trafił – zgodnie z przepowiednią – w Doktora i ten zginął. Okazało się, iż Rollison spadając z okna nie zginął, ale tylko został ranny. Ksiądz, za zgodą Senatora, poszedł do sali chłopaka, a po drodze spotkał Konrada, prowadzonego na przesłuchanie. Ksiądz wyznał Konradowi, iż widzi tajemniczą daleką podróż, w którą ma udać się Konrad, a w jej trakcie odnajdzie dziwnego męża. Żołnierz prowadzący Konrada przerwał dalszą rozmowę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV - streszczenie
2  Struktura III części Dziadów
3  Trzy rodzaje duchów w II części Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady cz. III - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 21:32:03

Ludzie cieszcie się,że taki rzeczy jak streszczenia wogóle są zamieszczane na necie!! Gdyby nie one ok. połowa z nas nie wiedziałaby o czym są niektóre lektury nie mówąc o kontekście itd. Oczywiście zachęcam do czytania lektur;)


2019-01-22 21:04:21

Kubuś, to, że jesteś umysłem ścisłym, nie znaczy, że nie umiesz i nie powinieneś czytać. Ja jestem w humanie, a też nie płaczę, że przerabiam materiał z matematyki np.logika, funkcje kwadratowe, geometria analityczna. I też mogłabym się zapytać po co mi to ale skoro jest to w programie to się to przerabia chociaż wydaje mi się to bardziej zbędne, aniżeli "Dziady", które napisał ktoś tak wybitny, że jeszcze długo tak wspaniałego autora nie będzie w Polsce. Chyba warto znać polskie korzenie? Pomimo, że jestem w humanie nie przepadam za Mickiewiczem ale doceniam jego wybitny talent i samo to, nakłania mnie do przeczytania, chociaż Dziady są trudne i trzeba je zrozumieć. Uważam identycznie jak Damiano i cieszę się, że w końcu jakiś chłopak powiedział prawdę na ten temat. Możliwe, że nie przyda nam się nic w życiu co z tego utworu wyniesiemy, ale nie róbmy z siebie ofiar losu, gdyż musimy czytać utwory Mickiewicza! Jadzka, Werter to niesamowita książka w dodatku cieniutka! Nie wiem jak mogłaś jej nie przeczytać, już nie przez wzgląd na samą treść, ale by chociaż mieć dopa! Jeżeli 50% młodego społeczeństwa dalej będzie podchodzić do lektur jak do ognia, to wkrótce nasza młodzież rzeczywiście będzie mieć chociażby problemy ortograficzne! Także powodzenia przyszłym czytelnikom lektur! Wytrwajcie! :)


2019-01-22 18:26:48

Ech , reklamy jak przeszkadzają to należy wysłać smsa, jeżeli nie przeszkadzają to też można... ta świetna strona dzięki naszym datkom może się rozwijać. 1,22 nie jest majątkiem : )


2019-01-22 14:14:28

Czytałem część trzecią, czwartą i fragmenty drugiej części dziadów. Przyznaje niestety, że w ciągu czterech lat, moja opinia zostaje nie zmieniona. Albowiem czytając książkę mam wrażenie, jakbym czytał, jeden wielki niezrozumiały wiersz, po brzegi wypełniony środkami artystycznymi, które przeszkadzają zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem utworu. Podsumowując książka podobała mi się w jak najmniejszym stopniu, i nie tylko dlatego, że jest trudna do czytania (i jak niektórzy mogą pomyśleć, że jestem za głupi na czytanie tego)ale również dlatego, że naprawdę nie rozumiem sensu czytania takich książek, w dzisiejszych czasach, pomijając fakt, że można dostać dobrą ocenę z kartkówki. Alan lat 17 ;)A i na marginesie dobre i treściwe streszczenie. Polecam dla tych, którzy po przeczytaniu książki (tak jak ja), chcą ułożyć sobie wszystkie informacje w głowie, lub zrozumieć o co w tej książce do k***y nędzy tak naprawde chodzi. Pozdro :D


2019-01-21 22:52:50

dajcie spokój! Mickiewicz jest najwspanialszym polskim poetą! Jego dzieła tylko to potwierdzaja. Moze i jego teksty nie są proste, ale czy gdyby były, czytanie ich sprawiałoby taka samą przyjemność? ;]
Streszczenia książek
Tagi: