Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena IX – Noc dziadów
Wydarzenie rozgrywają się na cmentarzu, gdzie odbędą się dziady. Pojawiły się zjawy Doktora i Bajkowa, którzy nie zaznali spokoju po śmierci. Jedna z kobiet prosiła o przywołanie ducha jej kochanka. Guślarz uczynił to, ale bez skutku.

Gdy zbliżał się dzień, Kobieta i Guślarz zobaczyli wozy ze skazańcami wiezione na Syberię. Zauważyli, iż był tam i Konrad, ze śladami krwi na piersiach.

Ustęp
Podzielony został przez autora na części: Droga do Rosji, Przedmieścia stolicy, Petersburg, Pomnik Piotra Wielkiego, Przegląd wojska, Dzień przed powodzią petersburską 1824, Oleszkiewicz.
Mickiewicz opisywał stolicę Rosji – Petersburg, jako miasto całkowicie zależne i bezkrytyczne wobec cara. Autor mieszkańców Petersburga nazwał „sługusami”.

Pielgrzym – czyli Konrad - spotkał tajemniczego mężczyznę, co wcześniej przepowiedział mu ksiądz Piotr. Jak się okazało, był to malarz i mistyk – Oleszkiewicz.

W Pomniku Piotra Wielkiego Mickiewicz skontrastował pomnik rosyjskiego cara z pomnikiem Marka Aureliusza w Rzymie.
Rosję autor przedstawił jako kraj, chcący militarnie podbić inne państwa i narody. Car chciał uzyskać za wszelką cenę kolejne militarne sukcesy, bez względu na ofiary i koszty.

Do przyjaciół Moskali wskazywało czytelnikowi, iż także sami Rosjanie są przez cara gnębieni, nie są do końca wolni.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów
3  Najważniejsze inscenizacje

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady cz. III - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 21:32:03

Ludzie cieszcie się,że taki rzeczy jak streszczenia wogóle są zamieszczane na necie!! Gdyby nie one ok. połowa z nas nie wiedziałaby o czym są niektóre lektury nie mówąc o kontekście itd. Oczywiście zachęcam do czytania lektur;)


2019-01-22 21:04:21

Kubuś, to, że jesteś umysłem ścisłym, nie znaczy, że nie umiesz i nie powinieneś czytać. Ja jestem w humanie, a też nie płaczę, że przerabiam materiał z matematyki np.logika, funkcje kwadratowe, geometria analityczna. I też mogłabym się zapytać po co mi to ale skoro jest to w programie to się to przerabia chociaż wydaje mi się to bardziej zbędne, aniżeli "Dziady", które napisał ktoś tak wybitny, że jeszcze długo tak wspaniałego autora nie będzie w Polsce. Chyba warto znać polskie korzenie? Pomimo, że jestem w humanie nie przepadam za Mickiewiczem ale doceniam jego wybitny talent i samo to, nakłania mnie do przeczytania, chociaż Dziady są trudne i trzeba je zrozumieć. Uważam identycznie jak Damiano i cieszę się, że w końcu jakiś chłopak powiedział prawdę na ten temat. Możliwe, że nie przyda nam się nic w życiu co z tego utworu wyniesiemy, ale nie róbmy z siebie ofiar losu, gdyż musimy czytać utwory Mickiewicza! Jadzka, Werter to niesamowita książka w dodatku cieniutka! Nie wiem jak mogłaś jej nie przeczytać, już nie przez wzgląd na samą treść, ale by chociaż mieć dopa! Jeżeli 50% młodego społeczeństwa dalej będzie podchodzić do lektur jak do ognia, to wkrótce nasza młodzież rzeczywiście będzie mieć chociażby problemy ortograficzne! Także powodzenia przyszłym czytelnikom lektur! Wytrwajcie! :)


2019-01-22 18:26:48

Ech , reklamy jak przeszkadzają to należy wysłać smsa, jeżeli nie przeszkadzają to też można... ta świetna strona dzięki naszym datkom może się rozwijać. 1,22 nie jest majątkiem : )


2019-01-22 14:14:28

Czytałem część trzecią, czwartą i fragmenty drugiej części dziadów. Przyznaje niestety, że w ciągu czterech lat, moja opinia zostaje nie zmieniona. Albowiem czytając książkę mam wrażenie, jakbym czytał, jeden wielki niezrozumiały wiersz, po brzegi wypełniony środkami artystycznymi, które przeszkadzają zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem utworu. Podsumowując książka podobała mi się w jak najmniejszym stopniu, i nie tylko dlatego, że jest trudna do czytania (i jak niektórzy mogą pomyśleć, że jestem za głupi na czytanie tego)ale również dlatego, że naprawdę nie rozumiem sensu czytania takich książek, w dzisiejszych czasach, pomijając fakt, że można dostać dobrą ocenę z kartkówki. Alan lat 17 ;)A i na marginesie dobre i treściwe streszczenie. Polecam dla tych, którzy po przeczytaniu książki (tak jak ja), chcą ułożyć sobie wszystkie informacje w głowie, lub zrozumieć o co w tej książce do k***y nędzy tak naprawde chodzi. Pozdro :D


2019-01-21 22:52:50

dajcie spokój! Mickiewicz jest najwspanialszym polskim poetą! Jego dzieła tylko to potwierdzaja. Moze i jego teksty nie są proste, ale czy gdyby były, czytanie ich sprawiałoby taka samą przyjemność? ;]
Streszczenia książek
Tagi: