Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Wysoki Sądzie ! Zebraliśmy się tutaj dziś, aby wydać wyrok na moją klientkę, Balladynę.

Czy jest winna popełnionych zbrodni? Z pewnością. Ale czy zasługuje na absolutne potępienie i najwyższy wymiar kary? Jej tragiczny los najlepiej pokazuje, że życie niestety nie jest czarno-białe.

Zabicie siostry dalekie było od wyrachowanego, planowanego morderstwa. Doskonale znamy okoliczności, w których doszło do wypadku. Alina zwodziła swoją siostrę, podpuszczała i kpiła z jej nieporadności. Sprawnie manipulowała Balladyną, która pokochała Kirkora od pierwszego wejrzenia. Zakochana w księciu, pełna tęsknoty za godną, normalną codziennością, żyjąca pod niebywałą presją… Balladyna w afekcie targnęła się na życie Aliny. Od tego momentu rozpoczęło się pasmo nieszczęść. Balladyna, w głębokiej traumie, działała w amoku. Każda kolejna zbrodnia była krzykiem rozpaczy, strachem przed sobą samą.

Balladynę od samego początku trawią wyrzuty sumienia. Jej stan graniczy z szaleństwem. Czy tak zachowuje się cyniczny morderca? Czy obłąkanie, ból i rozpacz mogą być czyimkolwiek skrupulatnym planem?
Tymczasem tragedii można było uniknąć. Nawet jednak mądry Pustelnik odtrącił Balladynę w potrzebie. Ci zaś, którzy rozpętali piekło swoimi czarami – Goplana, Skierka i Chochlik – zniknęli, nie biorąc za nic odpowiedzialności. Przez całe życie Balladyna była traktowana tylko jako piękna panna na wydaniu, która nie miała z kim dzielić trosk i zwątpień.

Na scenie zostaje więc Balladyna, zupełnie sama z przeżywanym dramatem. Balladyna, która – dodajmy – spodziewa się dziecka. I to dla niego potrafi wznieść się ponad własne błędy i grzechy, i czule pytać:
„Jak to ? I dziecko noszone w żywocie będzie wiedziało ? (…) W biednej istocie nie urodzonej taka tajemnica”.

Wysoki Sądzie, byłoby czymś obrzydliwym, gdybyśmy próbowali zatuszować dokonane zbrodnie. Jest jednak czymś wysoce niemoralnym, aby redukować zagubioną Balladynę do bezdusznego kata. Balladyna jest dziewczyną, która potrzebuje drogowskazu. Która go otwarcie pragnie, kiedy wyznaje:
„Przysięgam sobie samej, w oczach Boga, być sprawiedliwą”.

Biorąc pod uwagę niezwykle skomplikowany i nieoczywisty kontekst sprawy, wnoszę o najniższy wymiar kary. A więc o szansę dla Balladyny na zadośćuczynienie win.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie szczegółowe
2  Krzyżówka z hasłem Balladyna
3  Dlaczego Balladyna to dramat? Wypisz argumenty w punktach.