Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Słowacki stworzył Balladynę zgodnie z regułami obowiązującymi w romantycznej balladzie. Świat podlega więc niezmiennemu, uniwersalnemu prawu – każda zbrodnia musi zostać ukarana.

Motyw winy i kary dostrzegamy w dwóch wątkach.
1. Bezwzględny uzurpator, Popiel IV, degraduje prawowitego króla Popiela III i skazuje go na wygnanie. Za niesprawiedliwość i okrucieństwo, z jakim potraktował rodzinę Popiela III, ponosi najwyższą karę. Popiel IV ginie z ręki Kirkora.

2. Morderstwa Balladyny długo uchodzą jej płazem. Bohaterka konsekwentnie eliminuje nie tylko tych, którzy stoją jej na drodze do tronu, ale i tych, którzy wiedzieli o zabójstwie Aliny. Ostatecznie nie ma w otoczeniu Balladyny żadnego świadka. Zdaje się, że dziewczyna osiągnęła swój cel i już nikt nie będzie w stanie jej odebrać wywalczonego statusu. Sprawiedliwości jednak staje się zadość. Do głosu dochodzą siły nadprzyrodzone i Balladyna-królowa ginie rażona piorunem. Nie była to jedyna kara za jej zbrodnie. Za dużo dotkliwsze konsekwencje można uznać – niecichnące wyrzuty sumienia, które doprowadzały bohaterkę do obłędu oraz niemożność odkupienia swoich win.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie szczegółowe
2  Balladyna - cytaty
3  Jak zginęła Balladyna? Opis sceny śmierci Balladyny