Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Plan rozprawki
I. Teza: Balladyna zasługuje na sprawiedliwą karę, ale powinniśmy jej również współczuć.
II. Argumenty:
a. Balladyna dokonała świadomie wielu morderstw i wykroczeń.
b. Bohaterka miała wybór, ale celowo wybrała drogę niemoralną.
c. Bohaterka jest jednak postacią tragiczną, dlatego mimo wszystko zasługuje

Rozprawka


Juliusz Słowacki podporządkował swój dramat regułom rządzącym romantycznym światem – każda wina musi zostać ukarana. W utworze bohaterowie nie są jednak czarno-biali, a nawet najszlachetniejsze postępowanie nie gwarantuje dobrego, spokojnego życia. Biorąc pod uwagę przewrotną logikę świata kreowanego w dziele, nie powinniśmy jednoznacznie skazywać Balladyny na potępienie. Bohaterka, pomimo popełnionych zbrodni, zasługuje na współczucie.

Ciężar przewinień Balladyny nie pozostawia wątpliwości. Dziewczyna przyczyniła się bezpośrednio lub pośrednio do śmierci siedmiu osób: Aliny, Gralona, Kirkora, Pustelnika, fon Kostryna, Grabca, Matki. Zbrodnie te trudno nazwać morderstwami w afekcie. Zasługują więc na karę.

Za potępieniem Balladyny przemawia dodatkowo fakt, że mordowała (lub zlecała zabójstwa) oraz kłamała z zimną krwią. Zbrodnie i manipulacje były planowane, aby mogła objąć tron i zatuszować niewygodną prawdę o swojej przeszłości. Na każdym etapie bohaterka miała jednak wybór. Świadomie wybierała natomiast drogę oszustwa i zbrodni.

Mimo to Balladyna pozostaje postacią tragiczną. Jej los w dużej mierze ukształtował podstęp Goplany i czary Skierki. Bez nich Kirkor być może nigdy nie zjawiłby się w domu Wdowy. Warto zauważyć, że pomimo wyrachowania i hipokryzji, Balladyna cały czas pozostawała rozdarta między pragnieniem władzy a potrzebą wyznania win. Stan ten doprowadzał ją do szaleństwa. Nie otrzymała jednak szansy zadośćuczynienia. Moment, w którym bierze wreszcie odpowiedzialność za popełnione zbrodnie, jest jednoznaczny z wydaniem na siebie wyroku.

Balladyna, jako autorka licznych zbrodni i sprawna manipulatorka, zasługuje na karę. Ze względu jednak na tragizm jej losów, zdeterminowany pewnymi „siłami wyższymi”, powinna spotkać się ze współczuciem.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie w pigułce
2  Wątek baśniowy w Balladynie
3  Balladyna - pochodzenie, postępowanie, charakterystyka, ocena