Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Główne wątki powieści
Czas czytania: 1 min.Główne wątki powieściPoleca:

86 % użytkowników, liczba głosów: 110
Wątek miłosny. Najbardziej widocznym wątkiem powieści jest wątek miłosny. Jego zasadniczy zrąb osnuty jest wokół postaci Wokulskiego i Izabeli, ale jest jeszcze kilka innych par a także osoby związane z Wokulskim (Stawska) oraz z Łęcką (Starski i przygodni adoratorzy). Od pewnego momentu życie kupca organizuje tylko i wyłącznie uczucie do Izabeli. Można więc mówić, że wątek miłosny jest wątkiem głównym, gdyż dotyczy bezpośrednio losów Wokulskiego, na które składa się akcja powieści. Jest ono głównym motorem jego działań i stanowi motywacje dla niemal wszystkich zdarzeń, składających się na akcję Lalki. Tym samym wątek miłosny jest również wątkiem dziejów głównego bohatera.

Wątek Rzeckiego. Wątek ten wyróżniony został nawet poprzez poświęcenie bohaterowi osobnych rozdziałów na jego pamiętnik. W pamiętniku tym zapisuje on swoje dzieje, a także relacjonuje i komentuje bieżące wydarzenia. Poprzez wspomnieniowe retrospekcje poszerza on perspektywę czasową oraz łączy się ściśle z funkcjonowaniem historii w utworze. To właśnie w pamiętniku Rzeckiego pojawiają się komentarze do ówczesnej i dawniejszej sytuacji politycznej Europy, to tu przywoływana jest większość ważnych wydarzeń historycznych.


Wątek społeczno-obyczajowy. Prus ukazał losy bohaterów na tle tego, co dzieje się w świadomości społecznej. Postawił w Lalce niekorzystna diagnozę ówczesnego społeczeństwa, które jako zbiorowość nie potrafiło docenić jednostek wybitnych. Tu splatają się różne wątki poboczne, np. wątek baronostwa Krzeszowskich, traktujący o rozpadzie polskiej rodziny, wątek dotyczący demitologizacji romantycznych i pozytywistycznych ideałów, czy też wątek dotyczący sposobów życia różnych grup społecznych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcejKomentarze: Główne wątki powieści

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 18:49:53

Izabelę odbieram, uogólniając, jako kobietę wyrachowaną, skłonną do okrucieństwa. Wynikało to po części z egocentryzmu. Jej próżność zaspokajało zainteresowanie mężczyzn - także Wokulskiego. Równocześnie, ze względu chyba na wychowanie, ale i indywidualne cechy charakteru, niezdolną do wiernego, szczerego uczucia. Cóż, chciałabym powiedzieć, że jej nie polubiłam, ale ta emocjonalna niestałość, kokieteria, oraz to, że tak bardzo kochała być adorowana, a przez to nie potrafiła ułożyć sobie życia z mężczyzną, oraz czuła się lepsza od innych - wydaje mi się znajome.


2019-01-09 17:13:42

Według mnie Izabela była niemądrą arystokratką, która nie powinna w taki sposób potraktować biednego Wokulskiego który był w niej zakochany do szaleństwa.


2019-01-01 19:50:22

Iza madra? A to ci dopiero. Z pewnoscia byla na ten czas wyksztalcona ale niezbyt elokwentna i brakowalo jej logicznego, realistycznego myslenia (przekonywanie Wokulskiego o wyzszosci arystokracji stosujac nieadekwatne argumenty, demonizowanie klas nizszych, uzasadnianie calego dorobku spoleczenstwa zaslugami arystokracji) do tego pustota i zbytnie zapatrzenie w siebie. W ksiazce przewija sie jeszcze jedna idea, mianowicie ze kobiety szukaja mezczyzny, ktoremu moglyby sluzalczo sie podporzadkowac (Wokulski zaczyna jej imponowac w momencie kiedy patrzy na nia z pogarda i pretensja, sama uwielbia bezustanny cynizm i bezczelnosc Starskiego). Co do tego ze brakowalo jej szlachetnego modelu do nasladowania to zupelnie sie nie zgadzam - moralnym autorytetem ktorym moglaby sie zasugerowac byla Prezesowa Zaslawska albo nawet odrobine lepsza od niej Wasawska. To dowodzi ze zwyczajnie wybiera pozostac wyrachowana materialistka. W przeciwienstwie do Stasia, Leckiej nie pociagala poezja Mickiewicza i przedstawiony w niektorych wierszach obraz idealnej kobiety jako kotwicy dla duszy, uosobienia dobroci i aniola. Wokulski byl bardzo zakochany nie w niej samej tylko w jego wlasnym wyobrazeniu o niej. Jedna z wielu paradoksow w tej ksiazce jest metoda zdobywania jej. Mimo ze uwazal ja za szlachetna osobe, glownym punktem zaczepnia i zdobycia uznania byly jego pieniadze. Skoro bylaby taka szlachetna, nie pieniadze chyba bylyby dla niej najatrakcyjniejsze, hmm? Bardzo draznil mnie brak konsekwencji i stalosci w Wokulskim. Kiedys byl moim idealem mezczyzny ale teraz zastanawiam sie czy ktos o tak sprzecznym zachowaniu moglby w ogole istniec.


2018-12-04 20:31:22

Dla mnie historia Wokulskiego i Izabeli zasługuje na miano jednej z najbardziej tragicznych historii o miłości. Polecam filmik-fanmade mojego autorstwa-http://www.youtube.com/watch?v =Qbb-IZ1Eclg


2018-11-20 17:19:49

Tak ja się zgadzam z wieloma kwestiami,wypowiedziami ,bo wszystko jest prawdą tak na prawdę i wszystko można tłumaczyć na swój sposób i mieć swoje odczucia. Chociaż ja na miejscu Izabeli też nie była bym zainteresowana takim starszym od siebie człowiekiem,bo to raczej normalne ,ale nie podoba mi się jej zachowanie i priorytety i wszystkie wymogi co do mężczyzny jakich szukała dla siebie , nie interesował by mnie tylko majątek i dobre pochodzenie,chociaż na takie zachowanie skłaniało ją to środowisko w jakim się wychowała.Nie miała przekazanych innych cech którymi się trzeba kierować.