Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?
Czas czytania: 3 min.Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?Poleca:

93 % użytkowników, liczba głosów: 97
Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści, postacią najlepiej zarysowaną i opisaną. Jego historii nie poznajemy chronologicznie, ale fragmentami, wiele jest w niej niedomówień, nie znamy końca jego losów.
Wokulski Romantyk, czy pozytywista

Urodził się najprawdopodobniej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. W młodości pracował jako subiekt w sklepie u Hopfera. W pewnym momencie postanowił zacząć się kształcić, wstąpił do Szkoły Przygotowawczej, a następnie do Szkoły Głównej. Był w swoim pragnieniu wiedzy wytrwały, w dzień pracował w sklepie i restauracji, a w nocy uczył się. Później musiał przerwać naukę i wziął udział w Powstaniu Styczniowym, co było wyrazem jego poddania się gorączce patriotycznej tamtego okresu.


Po klęsce powstania zesłany do Irkucka tam kontynuował kształcenie. Gdy wrócił do Polski, z nędzy ożenił się ze starszą od siebie Małgorzatą Pfeifer, wdową po Janie Miclu i prowadził sklep. Po jakimś czasie jego żona zmarła, a on odziedziczył po Minclach pokaźny majątek. Gdy pewnego dnia zauważył w teatrze Izabelę, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i od tamtego czasu jego życie się zmieniło. Wyjechał do Bułgarii, aby zdobyć majątek na wojnie – dla niej. Postanowił wkraść się w łaski arystokracji, a zwłaszcza Łęckiego – dla ukochanej. Dla niej znosił upokorzenia, był przez nią raz traktowany przychylnie, a raz odpychany.

Zakochany w Izabeli, cały czas interesował się naukami przyrodniczymi, imponował mu Ochocki, który chciał poświecić się cały nauce oraz Geist – profesor, który próbował wynaleźć metal lżejszy od powietrza. Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do życia racjonalnie, miał projekty przebudowy Powiśla, organizował spółkę do handlu ze wschodem. Jednak miłość do Izabeli sprawiała, że zachowywał się w sposób nieracjonalny – zaryzykował utratę majątku handlując na wojnie, był na każde skinienie panny, przepłacił za kamienicę Łęckich, aby pomóc im w wydźwignięciu się z bankructwa.


Szuman tak mówił o Wokulskim:
„Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedmdziesiątego”


I rzeczywiście, w jego postaci możemy znaleźć zarówno cechy, romantyczne, jak i pozytywistyczne. Podstawową cechą romantyczną jest miłość, miłość szalona, maniakalna, taka, dla której Wokulski jest gotowy zrobić wszystko. Do innych należą: udział w zrywie narodowym oraz niepewność jego dalszych losów.


Z kolei nie można nie zauważyć pozytywistycznych cech osobowości bohatera. Jest to przede wszystkim jego „przygoda” z nauką – studia (nie zgłębia tam filozofii czy literatury, ale przedmioty ścisłe) oraz działalność naukowa. Poza miłością do Izabeli okazuje się Wokulski kierować rozumem i postępuje racjonalnie. Wrodzona pracowitość, ambicja i stawianie sobie wysokich celów sprawiają, że przy odrobinie szczęścia udaje mu się w ciągu roku potroić majątek. Jest doskonałym kapitalistą – świetnie odnajduje się na rynku i potrafi odpowiednio inwestować. W interesach kieruje się rozumem i doświadczeniem, nie zważając na konwenanse – np. współpracuje z Suzinem, choć jest to negatywnie postrzegane w środowisku warszawskim.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcejKomentarze: Stanisław Wokulski – romantyk czy pozytywista?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 19:08:12

uwazam ze strona ta posiada najlepsze streszczenia w całym internecie! mówicie ze zbyt ogolnie? to przeczytajcie ksiazke! streszczenia są po to zeby podsumowac i przypomniec sobie pewne watki a nie zeby zastapic ksiazke! pozdrawiam tych ktorzy rozumieja zastosowanie tej strony oraz caluje goraco autorow :)


2019-01-07 15:59:15

Ta stronka mowi sama za siebie...nic dodac,nic ująć...jest idealna dla osob takich jak ja..nie wyobrazam sobie teraz przerabiania lektury bez wejscia na ta stronke:P


2019-01-05 18:00:51

a wiecie ze wokulski byl gejem i milosc do izabeli byla tylko przykrywka do podswiadomej i skrywanej milosci do pana rzeckiego? ha a ja wiem:) a na serio wlasnie tego szukalem romantyk czy pozywista:P


2019-01-02 22:14:31

Rozumiem,że komuś może się nie podobać opracowanie,ale na miłość Boską LUDZIE SZANUJCIE CZYJĄŚ PRACĘ!Wiadomo,że do każdej pracy można coś dodać,ale bądźmy ludźmi i nie pogardzajmy tym,że takie opracowania znajdujemy,bo nasi rodzice na żadne liczyć nie mogli.Pozdrawiam autora


2018-12-30 14:36:02

Ogółem nie jest najgorzej. Wnioski są trafne, forma prejrzysta oraz przyjazna. Jedynym mankamentem to zbyt mała ilość wniosków i nie pogłębiona analiza.