Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Pozostali bohaterowie
Czas czytania: 4 min.Pozostali bohaterowiePoleca:

95 % użytkowników, liczba głosów: 150
Tomasz Łęcki – ojciec Izabeli, bankrut i utracjusz. Człowiek przekonany o własnej wielkości, nieznający się na interesach, naiwny i skłonny do manipulowania nim.

Panna Florentyna – kuzynka Łęckich, mieszkająca z nimi.


Hrabina Joanna Karolowa – siostra Łęckiego, ciotka Izabeli. Na pokaz zajmuje się działalnością charytatywną.

Mraczewski – subiekt w sklepie Wokulskiego, elegant, piękniś, bawidamek, podrywający kobiety, także Izabelę i panią Stawską. Z powodu dwuznacznych uwag w stosunku do Izabeli został przez Wokulskiego zwolniony z posady, potem za sprawą jednego słowa panny Wokulski dał mu pracę w Moskwie.


Klejn – subiekt w sklepie Wokulskiego, socjalista.

Lisiecki - subiekt w sklepie Wokulskiego, antysemita.


Szuman – lekarz, Żyd, zajmujący się badaniem włosów, po trosze dziwak, przyjaciel Wokulskiego. W młodości kochał się z wzajemnością, ale żona mu umarła. Człowiek potrafiący trzeźwo ocenić sytuację, od początku widzi, że przyczyną rozstrojenia Wokulskiego jest miłość do Izabeli.

Henryk Szlangbaum – Żyd, subiekt w sklepie Wokulskiego. Mimo przyjęcia przez niego wielu obyczajów chrześcijan piętnowany przez innych subiektów ze względu na swoje pochodzenie.

Stary Szlangbaum – ojciec Henryka, Żyd, lichwiarz, współpracownik Wokulskiego. To on wylicytował w jego imieniu kamienicę, a potem odkupił od niego sklep i cały dobytek.

Pani Stawska – kobieta szlachetna i piękna. Kilka lat temu jej mąż wyjechał z kraju, oskarżony o zabójstwo lichwiarki i nie wrócił. Ma córkę Helenę, żyje w ubóstwie z nią i teściową.

Pani Meliton – swatka, pomagająca Wokulskiemu zdobyć rękę Izabeli, dostarcza mu informacji o Łęckiej.

Baronowa Krzeszowska – mieszka w kamienicy Łęckich, chciała ją odkupić od Łęckiego, ale została przez Wokulskiego przelicytowana. Po śmierci córki rozstała się z mężem. Fanatycznie przywiązana do zmarłego dziecka, oskarżyła Stawską o kradzież lalki z pokoju córki.

Baron Krzeszowski – człowiek próżny, śmieszny, ale antypatyczny. Sprzedał żonie swoją ulubioną klacz, którą kupił potem Wokulski. Gdy klacz wygrała na wyścigach, wpadł we wściekłość i nawymyślał Izabeli, przez co został przez Wokulskiego wezwany na pojedynek.

Collins – nauczyciel angielskiego Wokulskiego.

Prezesowa Zasławska – szlachetna matrona, bogata arystokratka, pragnąca w swoim Zasławiu pomagać chłopom. W młodości kochała się z wzajemnością w stryju Wokulskiego. Sprzyja staraniom Wokulskiego o rękę Izabeli.

Książę – arystokrata, idealista, patriota. To z jego inicjatywy Wokulski organizuje spółkę do handlu ze wschodem. Człowiek wierzący w wyższość swojej klasy społecznej.

Maruszewicz – młody cwaniaczek, znajomy Krzeszowskich. Człowiek próżny i oszust, ukradł Krzeszowskiemu 200 rubli z 800, które Wokulski zapłacił za klacz barona.

Suzin – przyjaciel Wokulskiego jeszcze z Syberii, prowadził z nim interesy w Paryżu.

Julian Ochocki – kuzyn Izabeli, naukowiec. Człowiek bardzo zdolny, inteligentny absolwent dwóch wyższych uczelni. Chce poświęcić się nauce, interesuje się projektami wynalezienia maszyny latającej.

Liciński – hrabia-Anglik.

Kazimierz Starski – krewny Zasławskiej, kuzyn Izabeli Łęckiej.

Geist – francuski profesor chemii, wynalazca. Przez uczonych paryskich uznany za wariata, pracuje nad stworzeniem metalu lżejszego od powietrza. Próbował namówić Wokulskiego do współpracy nad swoim projektem.

Baron Dalski – członek spółki handlowej, początkowo konkurent panny Izabeli, później narzeczony i mąż Eweliny Janockiej. Człowiek stary i brzydki. Zakochany w Ewelinie bez pamięci, nie widzi jej wad, a przede wszystkim tego, że jego narzeczona flirtuje ze Starskim.

Kazimiera Wąsowska – bogata wdowa, arystokratka. Swego czasu planowała wyjść za Starskiego, w tej chwili flirtuje z wieloma mężczyznami, z żadnym nie chce się związać na stałe.

Węgrowicz – radca, próżniak, przepędzający cały czas w restauracji przy kuflu piwa.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcejKomentarze: Pozostali bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-10 19:38:06

bardzo dobra stronka, nie tylko jeśli chodzi o lalke prusa, ale wszystkie lektury szkolne, jak narazie znalazłem opracowanie do każdej jakiej potrzebowałem. kto wymyslił taką genialną stronke?


2019-01-08 18:03:25

Tak.. Wszystko ladnie, pieknie i na temat, tylko dlaczego Nauczyciele pytaja o wieksze szczegoly?? :D Dlatego, ze stali sie bardziej Cwani jak Nasza Polska Mlodziez ;) Pozdrawiam Wszystkich i Gratulacje dla Autora ;))


2019-01-04 22:42:04

dobre streszczenia,ale mam nadzieje ze wystarcza na sprawdzian z lalki:)bo nie ma w nich opisanych wielu szczególów , pewnie istotnych dla nauczyciela.pozdrawiam:)


2018-12-23 19:27:09

"Juzek" Czy gatunek ryby jaka jedli na obiad jest tym "ważnym" szczegółem, którego nie ma w streszczeniu? Jesli Twoja nauczycielka pyta o takie sprawy, to Ci szczerze wspolczuję. Wychodzę z załozenia, ze uczen powinien z tresci wiedziec to, co ma wplyw na odbior ksiązki i jej przeslanie.


2018-12-11 15:01:09

hmm, strona dobra.. postaci są w miare opisanę, jesli ktoś przeczytał to i jedno zdanie wystarczy żeby przypomnieć sobie postać.. jednak niektóre zostały pominiętę.. niestety.