Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
Kryzys gospodarczy przyczynił się w wielkiej mierze do powstania kolejnego systemu totalitarnego w Europie. W upokorzonym traktatem wersalskim narodzie niemieckim narastała frustracja, którą wielka zapaść ekonomiczna tylko pogłębiała. Odpowiedzią na potrzeby Niemców okazał się być Adolf Hitler. Założona przez niego w 1919 roku Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) z każdym rokiem zyskiwała nowych zwolenników. Działo się tak za sprawą programu ugrupowania, które obiecywało odbudowę wielkich Niemiec. W sowim programie NSDAP posiadało wyraźne zapisy o rasizmie, antysemityzmie, wyższości narodu niemieckiego nad innymi, podporządkowanie się woli wodza, lecz to nie przeszkadzało wyborcom. W rekordowym okresie poparcia NSDAP liczyło nawet osiem i pół miliona członków. W 1932 roku partia Hitlera weszła do Reichstagu (niemieckiego parlamentu) z poparciem 38%. Rok później Adolf Hitler został kanclerzem III Rzeszy. W wyniku nowych wyborów jego ugrupowanie uzyskało 44% miejsc w parlamencie, co zapoczątkowało system jednej partii.

Hitler był dyktatorem bezwzględnym nie tylko wobec politycznej opozycji, ale nawet swojego najbliższego otoczenia, o czym świadczą wydarzenia z nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku, określanych jako „noc długich noży”. Rozprawił się wówczas z oddziałami SA (terrorystyczne bojówki, które służyły Hitlerowi zanim osiągnął władzę) poprzez swoją przyboczną straż – SS. Podobnie jak w pozostałych dyktaturach postrach w społeczeństwie siała tajna policja, w przypadku Niemiec nosiła ona nazwę Gestapo.

Za pielęgnowanie kultu Hitlera odpowiedzialne były instytucje państwowe. Najważniejszą z nich pod tym względem było Ministerstwo Propagandy dowodzone przez Josepha Goebbelsa. Za rządów NSDAP istnieć mogła tylko jedna partia, tylko jedna kultura (kultura masowa) i tylko jedna ideologia (nazizm). Hitler rozpoczął realizację planu ekspansji terytorialnej, ponieważ uważał, że naród niemiecki dysponuje zbyt małym obszarem do rozwoju. Aby tego dokonać nakazał wielkie przygotowania do wojny i militaryzację, nie bacząc na prawo międzynarodowe. Przemysł ciężki i zbrojeniowy, w którym pracę znalazły miliony Niemców, spowodował wielki wzrost gospodarczy i wyjście z kryzysu. Dzięki temu Hitler cieszył się nieograniczonym poparciem społeczeństwa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Teatr i dramaturgia dwudziestolecia miedzywojennego
3  Fenomenologia