Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
„Wolność wiodąca lud na barykady”- Eugene Delacroix

”Posąg Wolności”- – brąz, Thomas Crawford, znajduje się na kopule Kapitelu w Waszyngtonie.

”Bóg ofiarowuje wolność Grecji” - Panayiotis Zografos

„Statua Wolności” - architekt: Frederic Auguste Bartholdi. Początkowo nazywała się "Wolność Oświeca Świat". Posąg jest jednym z największych na świecie, został podarowany Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej przez Francję z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości. Statuę zbudowano w Paryżu, a w Nowym Jorku zmontowano ją na portowej wyspie.

”Niech żyje wolność!”– tytuł klasycznego filmu dźwiękowego Rene Claira z 1931 roku, traktujący o społecznej mechanizacji ówczesnego życia.

”Ucieczka z kina Wolność” - scenariusz i reżyseria: Wojciech Marczewski. W kinie "Wolność" trwa projekcja nowego polskiego filmu. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Zbuntowani aktorzy nie chcą dalej grać fałszywych, ogłupiających ról, rozpoczynają prywatne rozmowy, wciągają w nie publiczność. Waga filmu Marczewskiego, jego piękno moralne, polega na spojrzeniu na peerelowską rzeczywistość z góry, z perspektywy prawdziwej wolności, której warunkiem jest przebaczenie. (Tadeusz Sobolewski, „Kino” 1990)

”Trzy kolory. Niebieski” - reż. Krzysztof Kieślowski. Sławny kompozytor ginie w wypadku samochodowym. Jego żona, Julia, traci męża i jedyną córkę, sama usiłuje popełnić samobójstwo. Sprowokowana przez zakochanego w niej Oliviera, budzi się nagle do życia, jak ze snu i pomaga mu dokończyć utwór męża na zjednoczenie Europy. Film uczy, że wolność nie polega na ucieczce od swoich możliwości. Wolność to odpowiedzialość za zycie i niezmarnowanie swoich unikalnych zdolności.

”Kantata o wolności” - Jan A.P. Karczmarek skomponował swój utwór, poświęcony pamięci Jana Pawła II, z okazji 25 rocznicy wydarzeń sierpniowych.

"Wyzwolenie" - na podstawie dramatu Wyspiańskiego wyrezyserował Konrad Swinarski. Reżyser podkreślał, że "Wyzwolenie" jest dziełem artysty, który w pełni świadomie ścigał się już ze śmiercią. Konrad jest w przedstawieniu człowiekiem, który zrozumiał, jak bardzo mało czasu zostało mu na znalezienie "całej prawdy" o sobie i społeczeństwie zadowalającym się pół- i ćwierćprawdami. Dlatego tak gorączkowo odrzuca różne "stronnictwa", idee, osobistości". Konrad Swinarskiego jest bohaterem tragicznym w klasycznym rozumieniu jego pojęcia. Doszedł do klęski, bo doszedł do wniosku, że nigdy nie wywikła się ze sprzeczności między słowem a czynem, między poezją a życiem. "Wyzwolenie" Swinarskiego na ekran telewizyjny przenieśli: Agnieszka Holland i Laco Adamik.

"Wolność słowa" to pierwsza płyta DVD w dyskografii Pudelsów. Znajdziemy tutaj jedenaście teledysków do takich utworów jak "Uważaj na niego", "Tango libido", "Konduktorka PKP", czy "Dawna Dziewczyna". "Wolność słowa" to płyta, która ukazuje prawdziwą twarz legendarnego tria i wyjaśnia na czym polega naprawdę "wolność słowa".Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Miasto w literaturze
2  Motyw matki w literaturze
3  Śmierć - wyrazy bliskoznaczneGaleria: