Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Szkice węglem” – H. Sienkiewicz przedstawia wieś Barania Głowa, w której ciemnota chłopstwa prowadzi do tragedii – z rąk męża ginie młoda Rzepowa. Autor wspomina o analfabetyzmie, strachu przed urzędnikami, nieznajomości prawa i zagubieniu ludności wiejskiej. Szczególnie, że z pomocą nie przychodzą ani ksiądz, ani pan. Ważne problemy społeczne zostały przedstawione poprzez ukazanie historii poszukiwania sprawiedliwości, pomocy przez zwykłą, ograniczoną i niewiele rozumiejącą z otaczającego ją świata chłopkę, Marysię Rzepową. Kolejne sytuacje służą prezentacji owego zatrważającego poziomu intelektualnego chłopstwa, jego praktycznie zerowej świadomości mechanizmów rządzących wsią po uwłaszczeniu. Stwarza to doskonałe warunki do nadużyć wszelkich urzędników, przedstawicieli każdej prowincjonalnej władzy: wójtów, ławników, gminnych pisarzy. Ci ludzie mieli służyć wiejskiej społeczności, a w rzeczywistości działają na jej szkodę, kierują się tylko własnymi interesami. Równocześnie są służalczy wobec carskiej administracji.

”Przedwiośnie” - Stefan Źeromski opisuje sytuację, kiedy zaproszony do Nawłoci, Baryka znajduje się w sielankowej krainie spokoju, odwiecznego porządku życia, dostatku, radości życia. Jednak Nawłoć jest wyjątkowym miejscem, otoczonym przez chaty biednych. Nędza to codzienna rzeczywistość chłopów folwarcznych i bezrolnych komorników Nawłoci. Ludzie żyją tam w rozpaczliwej biedzie, poniżeniu, wegetują nękani chorobami, głodem, mieszkają w gnijących chatach. Są ciemni i całkowicie bierni, pokornie godzą się na zwierzęce życie. Jednak ten stan rzeczy może się zmienić, wieś stoi na granicy wybuchu społecznego protestu. Jak mówi Cezary:
”przyjdzie chwila, że rozum w ten lud wejdzie. Rozum się pchać będzie drzwiami i oknami do tych chat i legowisk.”


”Konopielka” - E. Redliński akcję swej powieści umieszcza na zacofanej wsi, położonej na kresach wschodnich i całkowicie odizolowanej od otaczającego świata. Dzięki izolacji wieś wygląda, jak sprzed kilkuset lat. Nie dochodzi tam prąd, ani kanalizacja, a ludzie boją się cywilizacji oraz urzędników, pragnących doprowadzić do wsi drogę. Wierzą w zabobony i duchy, nie pragną wykształcenia swych dzieci, dlatego zabraniają im kontaktów z nauczycielką.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw rycerza w literaturze
2  Śmierć bohaterska
3  Motyw Żydów w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: