Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Ferdydurke” - W. Gombrowicz przedstawia trzydziestoletniego Józia, który zostaje cofnięty do wieku szkolnego i musi zmierzyć się z problemami dorastania. Józio spotyka się z ciągłą presją ze strony otoczenia, wszyscy próbują go ”upupić”, czyli zamknąć w sztywnych schematach. Szkoła, dom, młodzieńcze przyjaźnie, miłość i ideały, czyli wszystko to, co ważne w życiu młodego człowieka, zostało tu przedstawione w krzywym zwierciadle. Młodość nie jest wic okresem beztroski, ale największego wpływu, jaki wywierają na niego inni. Autor w groteskowy sposób przedstawia pełną ideałów młodość, nowoczesną i niepokorną, ulegającą wszelkim modom i nowościom.

”Tango” - S. Mrożek kreśli postać Artura – nowoczesnego młodzieńca, czującego się spadkobiercą romantyków. Pragnie on uporządkować swoje otoczenie, przeciwstawia się poglądom rodziców, tęskni za jasnymi normami moralnymi i prawdziwą miłością. Przegrywa, ponieważ okazuje się za słaby wobec rzeczywistości reprezentowanej przez Edka.

”Pierwszy krok w chmurach” - M. Hłasko w zbiorze opowiadań przedstawia pesymistyczną i przygnębiającą wizję życia i przyszłości młodych ludzi, którzy zamiast miłości, przyjaźni, stabilizacji odnajdują fałsz, alkoholizm, brak moralnego ładu, wulgarność i brutalność. Autor demaskując ponurą PRL-owską rzeczywistość zbudował mit straconego pokolenia.

Stowarzyszenie umarłych poetów” - N.H. Kleinbaum opisuje uczniów renomowanej Akademii Weltona. Kiedy w ich szkole pojawia się nowy nauczyciel – Jon Keating – postanawiają zerwać z nudą i schematycznymi metodami nauczania. Jednak życie według zasady carpe diem kończy się dla nich tragicznie.

„Ta nasza młodość…” - T. Śliwiak przedstawia główne cechy młodości. Porównuje ją do rwącego strumyka, kwiatu we włosach, pierwszego octu w jabłkach. Określa ją jako czas zdobywania doświadczeń, buntu, pierwszych rozczarowań i ogromnych możliwości:
”Gorzką pianą jest w piwie w świata gwarnej oberży.
Buntem jest niespełnionym, co na serce umiera.
Ona tyle dodaje, co innemu zabiera.”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw tańca w literaturze
2  Miłość w literaturze
3  Motyw wojny w sztuceStreszczenia książek
Tagi: