Rodzaje liczebników
- liczebniki główne
- liczebniki porządkowe
- liczebniki zbiorowe
- liczebniki ułamkowe
- liczebniki nieokreślone
- liczebniki mnożne
- liczebniki wielorakie
Liczebniki główne
Podstawowy rodzaj liczebników to liczebniki główne. Łatwo je zapamiętać, bo są najprostsze i odpowiadają na pytanie: ile? Służą do podstawowego przeliczania obiektów, zjawisk, ludzi czy przedmiotów. Wyrażamy je za pomocą słów, takich jak: jeden, osiemnaście, sto dwadzieścia pięć czy milion. Zobacz sam:
Jeden grosz nie jest majątkiem, ale podobno przynosi szczęście.
Magda ma dwadzieścia lat, ale wygląda na młodszą.
Te dwie dziewczyny są chyba na niezadowolone.
Dobrze wiedzieć
Liczebniki główne odmieniają się wyłącznie przez rodzaje (męski, żeński, nijaki, męskoosobowy i niemęskoosobowy): powiemy bowiem dwa koty, ale już dwie rybki.
Liczebniki główne odmieniają się wyłącznie przez rodzaje (męski, żeński, nijaki, męskoosobowy i niemęskoosobowy): powiemy bowiem dwa koty, ale już dwie rybki.
Liczebniki porządkowe
Liczebniki porządkowe służą nam do określania kolejności. Odpowiadają na pytanie: który z kolei? Wyrażamy je takimi słowami, jak: pierwszy, ósmy, czterdziesty i tak dalej. Oto przykłady:
Co setny los wygrywa na loterii.
Kamil to trzeci najlepszy koszykarz w całej szkole.
Pierwszy pacjent właśnie wszedł do gabinetu doktora.
Liczebniki ułamkowe
Liczebniki ułamkowe (jak sama nazwa wskazuje) pomagają nam określać te wartości, których nie możemy opisać całościami, a jedynie częściami. Będą to na przykład trzy czwarte, osiem dziesiątych, ale też na przykład pół:
Jeśli jesteś głodny, to oddam ci pół batona.
Nogawka długości trzy czwarte przestała być modna lata temu.
Tylko jedna setna badanych zauważyła zawroty głowy po użyciu leku.
Liczebniki nieokreślone
Co jednak w przypadkach, kiedy nie znamy dokładnej ilości, wagi czy rozmiaru? Z pomocą przychodzą nam liczebniki nieokreślone. Tutaj również nazwa jest bardzo prosta do zapamiętania. Liczebniki nieokreślone opisują rzeczy w sposób niedokładny. Odpowiadają na pytanie: ile i możemy je wyrazić słowami, takimi jak: wiele, mało, kilka i tak dalej. Spójrz na poniższe zdania:
Początkowo nie chciałem startować w wyborach, ale poparło mnie kilkaset osób.
Wiele godzin minęło, zanim dotarliśmy na miejsce.
Staram się, jak mogę, ale dla ciebie to wciąż za mało.
Liczebniki mnożne
Zdarza się, że zjawiska, obiekty lub przedmioty występują w wersji zwielokrotnionej. Chcąc o nich opowiedzieć, musimy użyć liczebników mnożnych. Liczebniki mnożne wskazują, z ilu jednakowych lub jednorodnych części czy elementów coś się składa. Wyrażamy je słowami: potrójny, trzykrotny i tak dalej:
strona: - 1 - - 2 -