Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Określ cel felietonu. Zastanów się, dlaczego właśnie chcesz poruszyć dany problem i co chcesz dzięki temu osiągnąć.

Wybierz stosowną formę felietonu, nie tylko dla ciebie, ale przede wszystkim dla twoich odbiorców. Felieton satyryczny zostanie właściwie zrozumiany przez czytelników oczytanych, inteligentnych i potrafiących rozpoznać ironię. Felieton logiczny skierowany jest głównie do odbiorcy o otwartym umyśle, skorego do zapoznania się z innym niż jego punktem widzenia. Felieton emocjonalny jest najpopularniejszą formą i praktycznie jest rozumiany przez każdego czytelnika, niezależnie od wykształcenia, płci i wieku.

2. Wprowadź odbiorcę w tematykę felietonu. Pamiętaj, że twoja wypowiedź musi być zwięzła, błyskotliwa i dowcipna. Skup się na subiektywnej prezentacji problemu, nie wprowadzaj rozwlekłego i zbytecznego monologu, ponieważ w ten sposób zanudzisz czytelnika. Możesz posłużyć się powiedzonkami, zacytować adekwatne do tematu wypowiedzi ludzi, związanych z poruszanym przez ciebie zagadnieniem. Może wzbogacić felieton anegdotą, podsumowującą w żartobliwy sposób wybrany przez ciebie temat. Zaskocz czytelnika ciekawymi rozwiązaniami, nawiąż z nim kontakt, zachęć do polemiki.

3. Felieton zakończ celną puentą, podsumowującą Twoje przemyślenia, będącą swoistą kwintesencją twojego komentarza. Możesz wykorzystać dobitnie brzmiące powiedzenie, przysłowie, aforyzm. Zredaguj tekst, poprawiając błędy stylistyczne, ortograficzne i interpunkcyjne.

4. Nadaj tytuł swemu felietonowi – podobnie jak zakończenie powinien on być celny, intrygujący, oryginalny.

3 najczęściej popełniane błędy podczas pisania felietonu


1. Autor pisze na temat, który w ogóle go nie interesuje.
2. Autor myli felieton z reportażem.
3. Autor nie potrafi wykazać się subiektywizmem.

Wybrani polscy felietoniści


T. Boy-Żeleński, A. Słonimski, K. Toeplitz, D. Passent, S. Tym, L. Stommastrona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Jak napisać dobry reportaż?
2  Jak napisać dobrą rozprawkę?
3  Metafora, definicja, przykłady, testStreszczenia książek
Tagi: