Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Pani Twardowaska” – Adam Mickiewicz nie opisuje dokładnie cech żony Twardowskiego, lecz sądząc z tego, że diabeł zrezygnował z duszy polskiego pana, mając spędzić rok z jego ślubną, nie była z pewnością uosobieniem spokoju i piękna.

„Konrad Wallenrod” – Adam Mickiewicz ukazuje jedną z nielicznych w romantycznej literaturze postaci żony, która w swym związku nie zważała na majątek czy rodzinne koligacje – Aldonę. Pozostała wierna Walterowi Alfowi, które ich wspólne szczęście poświecił dobru ojczyzny. Aldona porzucona przez wybranka zamyka się w wieży i do końca swych dni wiedzie pustelniczy żywot.. Nie zgadza się opuścić pustelni nawet na prośbę męża. Umiera w tym samym czasie co mąż.

„Dziady cz. IV” - Adam Mickiewicz przywołuje w opowieści głównego bohatera – Gustawa - postać Maryli, która ugina się pod presją rodziny i wychodzi za mąż, kierując się względami majątkowymi. Jej ślub jest dla nieszczęśliwego kochanka równoznaczny ze śmiercią za życia:
„Gdy na dziewczynę zawołają „żono!
Już ją żywcem pogrzebiono.”


„Grażyna” - Adam Mickiewicz czyni tytułową bohaterką żonę księcia Litawora, córką dziedzica Lidy. To kobieta jeszcze młoda, ale już dojrzała. Piękna (grażas po litewsku znaczy piękny), silna, sprawna fizycznie chętnie oddawała się męskim rozrywkom: polowaniu, jeździe konnej, fechtunkowi. Miała duży wpływ na Litawora, służyła mu radą i pomocą, chętnie też towarzyszyła księciu podczas łowów. Grażyna jest główną nosicielką naczelnej idei utworu - patriotyzmu. Najważniejszą cechą jej charakteru jest gorąca miłość do ojczyzny, odwaga oraz siła charakteru. Jej bohaterska postawa zapobiegła sporom, wewnętrznym podziałom Litwy, które uniemożliwiłyby zwycięstwo nad Krzyżakami. Odwagi wymagało nie tylko zbrojne wyruszenie przeciwko rycerzom Zakonu, ale również przeciwstawienie się woli męża, przyjęcie należącej do niego roli wodza. Księżna do końca zachowała niezłomną postawę, zginęła w walce. W imię patriotyzmu oddała życie. Jej czyn doprowadził również do moralnego odrodzenia męża.

„Balladyna” – Juliusz Słowacki ukazuje przykład niewątpliwie wybitnego kobiecego charakteru. Już na samym początku swej drogi ku władzy Balladyna morduje swoja rywalkę – siostrę Alinę i dzięki tej zbrodni zostaje żoną Kirkora. Polska Lady Makbet pod nieobecność prawego męża zdobywa piastowska koronę. Żądny władzy Kostryn, dowódca zamkowej straży, staje się jej wspólnikiem. Balladyna, nie chcąc dzielić władzy podaje truciznę sprzymierzeńcowi i obejmuje tron. Jedyna jej namiętnością jest władza, nie liczą się uczucia świeżo poślubionego męża, dlatego wydaje bitwę jego wojskom, która przynosi mu śmierć.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rodzina w sztuce
2  Motyw wojny w literaturze
3  Motyw syna w sztuceStreszczenia książek
Tagi: