Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Anna Karenina” - Lew Tołstoj ukazuje destrukcyjną miłość pięknej Anny Kareniny do hrabiego Aleksego Wrońskiego. Niewierna żona starego Aleksieja Karenia, zakochana opuszcza męża by połączyć się z ukochanym. Ich miłość nie jest jednak spełniona. Na drodze do szczęścia stają matczyne uczucia Kareniny, wyrzuty sumienia spowodowane zdradą i chorobliwa zazdrość o kochanka. Tragiczne dylematy Anny kończy jej samobójstwo – kobieta rzuca się pod pociąg.

„Chłopi” - Władysław Stanisław Reymont całe postępowanie Jagny Pacześ (Borynowej) przypisuje ogromnej podświadomej energii życia, której Jagna biernie się poddaje. Spośród wielu zalotników wybrała żonatego Antka, ale, pozostając bezwolna, zdominowana przez matkę, zgodziła się bez oporu na ślub ze starym choć bogatym Boryną. Zdradzając męża przekroczyła granice moralne wyznaczone przez wiejską społeczność, za co została okrutnie ukarana, poddana samosądowi. Hanka, żona Antka Boryny, to kobieta dzielna, walcząca z przeciwnościami losu. Pochodziła z biednej rodziny, małżeństwo z Boryną było dla niej wielkim awansem. Początkowo nie umiała odnaleźć się w nowej roli, pozycji. Skromna, bardzo pracowita, zapobiegliwa, dobra matka, niezmiennie wierna złemu mężowi, próbująca ratować rozpadające się nie ze swej winy małżeństwo. Podczas choroby męża Hanka kierowała całą wielką gospodarką, w pełni ujawnił się jej niepospolity charakter, duma, zaradność. Zyskała szacunek wsi i samego Macieja Boryny, stała się rzeczywiście pełnoprawnym członkiem rodu Borynów. Kłótliwa, skąpa, zaniedbująca wygląd - nie była postać idealną. Okazała jednak wielkie serce, stając w obronie Jagny, kochanki męża.

”Moralność pani Dulskiej” - Gabriela Zapolska krytykuje dom mieszczański, w którym panuje obłuda i pruderia. Aniela (sic!) Dulska tylko na pokaz strzeże przyzwoitości swej rodziny, w rzeczywistości dopuszcza do romansu swego syna Zbyszka ze służącą. Całą rodzinę trzyma w ryzach, szczególnie apodyktycznie zachowuje się wobec męża - pantoflarza. Zabrania mu wychodzić na spacery zdrowotne, dlatego drepcze w salonie wokół stołu, wydziela pieniądze, gdy ten pragnie się spotkać z kolegami.

„Granica” – Zofia Nałkowska opisuje postać Żańci– matki Zenona, która przez palce patrzy na liczne romanse męża, dbając głównie o to, by rodzina nie rozpadła się. Inną postacią jest Elżbieta – żona Zenona Ziembiewicza. Wybacza mu jego zdradę, pomaga kochance, świadcząc o swym bezgranicznym oddaniu. Potępia małżonka dopiero, kiedy każe strzelać do strajkujących robotników.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw zbrodni w literaturze
2  Motyw Żydów w literaturze
3  Rodzina w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: