Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Zbrodnia i kara” - Fiodor Dostojewski przedstawia Rodiona Roskolnikowa, który buntuje się przeciwko zasadom panującym na świecie. Rodion nie akceptuje świata urządzonego tak, że jedni mają pieniądze, a inni nie. Bohater na każdym kroku zauważa nierówność społeczną. Poszukuje sposobów przełamania zła w społeczeństwie, czuje się jednostką powołaną by zaradzić problemom innych. Jako wybitna jednostka czuje się zdolny do zapewnienia innym szczęścia czynem niemoralnym i niezgodnym z prawem – morderstwem.

„Hymny” Jan Kasprowicz uważa, że Bóg dopuszcza, by ludzie cierpieli, świat zmierzał do katastrofy a sam zajmuje się utrzymaniem ładu i porządku świata. Podejmuje temat odpowiedzialności Boga - Stwórcy za zło i niesprawiedliwość społeczną. Podmiot liryczny, na wzór mitycznego Prometeusza oraz Konrada z III części „Dziadów” Mickiewicza, oskarża Boga o brak miłosierdzia, o akceptowanie zła.

„Dusiołek” - Bolesław Leśmian podejmuje tematykę dobra i zła. Bajdała po przebudzeniu obwinia za swe koszmary swych towarzyszy niedoli - szkapę, woła, a nawet samego Boga, który:
„potworzył mnie, szkapę i wołka, jeszcze musiał takiego zmajstrować Dusiołka?"
.

„Syzyfowe prace” – Stefan Żeromski opisuje losy młodzieży w czasach rusyfikacji. Bernard Zygier, uczeń klerykowskiego gimnazjum, buntuje się recytując na lekcji polskiego „Redutę Ordona”. Jego postawa powoduje przełom u innych chłopców, którzy przekonują się, że można opierać się rusyfikacji, poznając na przykład historię i literaturę polską w tajnym stowarzyszeniu.

„Człowiek zbuntowany” - Albert Camus w swoim eseju nazywa bunt momentem, w którym w człowieku zwycięża idea, w którym on sam jednostkowo się wyzwala, co pozwala mu na sprzeciw. Autor twierdzi, że
„człowiek, aby istnieć musi się buntować”
. Stwierdzenie to jest parafrazą słów Kartezjusza: „myślę, więc jestem”.


„Mistrz i Małgorzata” – Michał Bułhakow opisuje działanie totalitaryzmu. Mistrz – bohater powieści - myśli inaczej niż narzuca to obowiązująca ideologia. Łamie ustalone zasady, a jego książka o Bogu i Szatanie jest wyrazem zbyt samodzielnego myślenia, dlatego zostaje skazany na izolację w zakładzie dla psychicznie chorych.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Śmierć kochanków
2  Motyw snu w sztuce
3  Motyw szatana w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: