Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Proces” – Franz Kafka przedstawia bunt aresztowanego urzędnika, próbującego wydostać się z niewoli prawa. Prawo zniewala, ogranicza Józefa K. Bohater próbuje walczyć, nie chce się zgodzić z absurdalną sytuacją – mimo iż został oskarżony nie może się bronić. Działanie Józefa K. prowadzące do udowodnienia niewinności niczego nie zmieniło. W systemie totalitarnym zostało z góry założone, iż jest winny i nic nie mogło tego zmienić. Józef K. był bezbronny wobec sytuacji, w której się znalazł. Jednostka w totalitaryzmie jest bezradna, zależna, nie ma znaczenia, próbuje się buntować, choć z góry jej działania są skazane na niepowodzenie, nie jest w stanie zmienić systemu, który jest zbyt silny, a ona niestety zbyt słaba. Bunt przynosi niepokój, poczucie bezsilności, samotności i w końcu prowadzi do śmierci.

„Ferdydurke” – Witold Gombrowicz buntuje się przeciw obecnej wszędzie Formie. Kolejne środowiska, do których trafia główny bohater – Józio udowadniają, że „przed gębą nie ma ucieczki”.

„Folwark zwierzęcy” – George Orwell opisuje bunt zwierząt przeciwko niegodziwemu gospodarzowi. Zwierzęta wyganiają go z gospodarstwa, ponieważ nie są już w stanie znieść złego traktowania. Przejmują władzę, jednak na jej czele stają zachłanne świnie, które jeszcze bardziej ciemiężą zwierzęta gospodarskie niż ludzie.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Kraul opisuje powstanie w warszawskim getcie będące wyrazem buntu przeciw odebraniu Żydom prawa do godności i wyboru śmierci, przeciw chęci zniszczenia ich solidarności, sprowadzenia do pozycji „Żyda na beczce”. Marek Edelman bohater książki podejmuje wyścig z Bogiem o ludzkie życie – najpierw ratując ludzi z getta, następnie pracując jako kardiochirurg.

„Lot nad kukułczym gniazdem”- K. Kesey opisuje bunt w szpitalu psychiatrycznym. Nowo przybyły pacjent Mc Murphy wypowiada wojnę Wielkiej Oddziałowej skupiając się początkowo na własnym interesie, a następnie przeciwstawiając się panującym na oddziale zasadom – wykorzystywaniu słabszych, przemocy, niegodziwości i poniżaniu pacjentów. Jego bunt staje się zaraźliwy.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw szaleństwa w literaturze
2  Patriotyzm w literaturze
3  Motyw kobiety w sztuceStreszczenia książek
Tagi: