Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Tango” - Sławomir Mrozek parodiuje dramat mieszczański, kpi z odwiecznego schematu konfliktu pokoleń. Młodzi nie buntują się przeciwko zastanej rzeczywistości, skostniałym formom starych, gdyż nie istnieją już żadne formy – zniszczyli ją rodzice. W dramacie Eleonora i Stomil – rodzice Artura pozują na nastolatków i odrzucają wszelkie konwencje i konwenanse. W tej paradoksalnej i niezgodnej z logiką życia sytuacji Artur usiłuje odbudować cały świat wartości, wyrazistych reguł. Podziały pokoleniowe są karykaturą schematycznego widzenia „walki generacji”, przypisywania wiekowi określonych postaw, ról.

„Buszujący w zbożu” – J. D. Salinger motyw buntu ukazuje na przykładzie postaci Holdena Caufielda. Zbuntował się przeciwko zasadom panującym w dorosłym świecie, odpowiedzialności, traktowaniu go przez rodzinę jak smarkacza oraz nudnej szkole, w której większość kolegów myślała tylko o sobie. Udał się w wędrówkę po Nowym Jorku. Jest ona dowodem młodzieńczego buntu, przeciwstawiającego się odpowiedzialności i dojrzałości starszych.

„Stowarzyszenie umarłych poetów” – Nancy Kleinbaum ukazuje wydarzenia rozgrywające się w elitarnej amerykańskiej szkole – Akademii Weltona, w której od lat panują te same reguły. System nauczania pozbawia jednak przyszłych polityków, prawników, lekarzy umiejętności samodzielnego myślenia i kreatywności. Nowy nauczyciel Keating – burzy zasady panujące w szkole, zmuszając uczniów do indywidualnego spojrzenia na świat, a także buntowania się przeciw utartym regułom.


wszy krok w chmurach” - Marek Hłasko ukazuje bunt natury moralnej. Miłość dwojga młodych bohaterów zostaje sprofanowana przez zachowanie starszych, znudzonych życiem, pijanych mężczyzn. Autor buntuje się przeciwko beznadziejności i schematyczności życia. Przedstawiony obraz frustracji i częstego wykolejenia społecznego bohaterów zostały odebrane jako demonstracja protestu rozczarowanego do swych ideałów pokolenia.

Wiersze – Rafał Wojaczek - kaskader polskiej literatury, buntownik i skandalista. Jak powiedział o nim literaturoznawca Edward Kolbus – „poeta z fantazją podejmuje ryzyko zerwania z konwenansem, opowiadając się całym sobą po stronie nieudawanej nonszalancji, programowej alienacji czy wręcz abnegacji, szybując wysoko ponad mieszczańską stabilizacją". Gardził układnym życiem, nie pragnął stabilizacji, rodzinnego ciepła i stałego adresu. Nie znosił świata zdrowego rozsądku, jego konwencji i braku fantazji. Nieustannie demonstrował swą jednostkową spontaniczność w zachowaniu, wypowiedziach, ekspresji. Wojaczek buntując się przeciw szarej, brudnej rzeczywistości, zbiurokratyzowaniu życia, wszelkiemu skostnieniu w sztuce, w obyczajach, w życiu społecznym zdaje sobie sprawę, że jest to bunt beznadziejny, konsekwentnie więc dąży do samounicestwienia, jakby realizując powszechne przekonanie, że za artystyczną nadwrażliwość trzeba drogo zapłacić, poświęcając nawet własne życie.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Śmierć dzieci, młodzieńców
2  Motyw matki w sztuce
3  Motyw snu w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: