Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersze – Andrzej Bursa zaliczany jest do poetów przeklętych. „Bursa całą swoją twórczością - pisał krytyk Leszek Bugajski - wyrażał bunt przeciw światu, w którym nie było miejsca na szczerość w międzyludzkich stosunkach, w którym prawda ukryta była gdzieś głęboko, za szeregiem masek. On chciał wszystkie zerwać, chciał dotrzeć swoją poezją do tej najgłębszej prawdy o ludzkim życiu, odkrywając przy tym pokłady nowej człowieczej wrażliwości, odkłamując istotne dla każdego wartości. Buntował się przeciw światu, ale ani na moment nie tracił z oczu realiów tego świata, nie uciekał od nich (...) Podkreślając wyraźnie bezsens życia, duchową pustkę człowieka, miał młody pisarz sprowokować ludzi do duchowej przemiany, do odnowy, przypomnieć o gubionym autentyzmie ludzkiego bytowania, o wyjątkowości i niepowtarzalności życia. Chciał przerwać obojętność i bierną zgodę na świat po to, by wyzwolić nowe siły, nadać życiu jednostki i społeczeństwa nowy sens, wzbogacić je o nowe wartości".

„Mury” - Jacek Karczmarski w nieoficjalnym hymnie „Solidarności” opisuje historię samotnego śpiewaka, który nawołuje do buntu i pociąga za sobą tłumy. Podmiot liryczny apeluje:
„Wyrwij murom zęby krat!
Zerwij kajdany połam bat!
A mury runa, runą, runa
I pogrzebią stary świat!

Kajdany i mury pojawiające się w utworze są przenośnią, bardziej od realnych przeszkód chodziło o przełamanie barier niewolących duszę, wolne sumienie i ustrój poniżający człowieka.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dom w literaturze
2  Dom w sztuce
3  Motyw zbrodni w sztuceStreszczenia książek
Tagi: