Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiele utworów literackich łączy w sobie prawdę i fikcję, o czym musisz pamiętać zwłaszcza w trakcie czytania książek opisujących wydarzenia historyczne. Ponadto autorzy często celowo idealizują opisywanych bohaterów czy wydarzenia.

- Idealizacja bohaterów jest widoczna w „Kronice polskiej” autorstwa Galla Anonima.
- Autor przedstawił w swoim utworze dzieje Polski z okresu dynastii Piastów, jednak szczególną uwagę poświęcił postaciom Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego.
- W „Kronice polskiej” Bolesław Chrobry został ukazany jako szlachetny i sprawiedliwy władca, który doprowadził nasz kraj do potęgi.
- Z kolei Bolesław Krzywousty jawi się w utworze Galla Anonima jako doskonały rycerz i dowódca.
- Idealizacja Bolesława Krzywoustego miała wybielić jego dokonania i pokazać jego potencjał jako władcy Polski.
- Ponadto celem gloryfikacji bohaterów w „Kronice polskiej” pokazanie ideałów osobowości popularnych w epoce średniowiecza.
- Idealizacja bohaterów mogła także wynikać z faktu, że utwór Galla Anonima został napisany na zamówienie króla i miał służyć zyskaniu przychylności poddanych.

„Potop” Henryk Sienkiewicz – król Jan Kazimierz był postrzegany jako nieudolny władca, jednak w utworze Sienkiewicza powstałym ku pokrzepieniu serc został przedstawiony jego wyidealizowany obraz.


Udostępnij  Dowiedz się więcej