Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Swoją wiedzę o świecie poszerzasz nieustannie dzięki książkom, filmom czy eksperymentom. Jak wiesz, istnieją jednak zjawiska, które nie zawsze można zbadać i wytłumaczyć za pomocą nauki. O racjonalnym i metafizycznym odkrywaniu świata przeczytasz w opowiadaniu „Katedra” Jacka Dukaja.

- Akcja utworu toczy się na planetoidzie Róg, gdzie znajdował się grób Izmira Predú, który miał moc uzdrawiania chorych.
- Ksiądz Pierre Lavone został wysłany przez Kościół na Róg, by zbadać autentyczność uzdrowień i świętości Izmira Predú.
- Na miejscu odwiedził Katedrę zbudowaną na grobie Izmira. Była ona pełna tajemnic i wywierała dziwny wpływ na odwiedzających, z których niektórzy tak jak Gazma nie mogli się od niej oddalić.
- Sama Katedra rozrastała się bez żadnego nadzoru człowieka, a naukowcy nie byli w stanie zbadać tego procesu za pomocą nauki.
- Duchowny był także w Głównym Laboratorium, gdzie naukowcy próbowali zbadać pochodzenie planetoid i ich związek z życiem pozaziemskim.
- Dukaj pokazał, jak ograniczony jest ludzki umysł w stosunku do wielkości i tajemnic kosmosu oraz że w świecie nowoczesnych technologii nadal jest miejsce na sferę duchową, religijną i metafizyczną.

„Romantyczność” Adam Mickiewicz – jest to utwór programowy polskiego romantyzmu, w którym Mickiewicz pokazał, że świat można postrzegać za pomocą serca i uczuć (jak Karusia) lub okiem i rozumem (jak Starzec);
  Dowiedz się więcej