Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Konrad Wallenrod” to utwór, w którym pod maską kostiumu historycznego Adam Mickiewicz przedstawił problemy XIX-wiecznej Polski oraz problemy egzystencjalne, z którymi zmagali się Polacy w tym trudnym momencie.
„Konrad Wallenrod” opowiada historię Waltera Alfa, który w dzieciństwie został porwany przez Krzyżaków.

- W dorosłym życiu mężczyzna zdecydował się podstępem zniszczyć Zakon Krzyżacki, wnikając w jego szeregi pod przybranym nazwiskiem Konrada Wallenroda.
- Bohatera męczyło wiele problemów egzystencjalnych dotyczących głównie konieczności wyboru między życiem u boku Aldony a obroną ojczyzny oraz naruszenia zasad etosu rycerskiego.
- W utworze zostały opisane także problemy polityczne związane z konfliktem Litwy z Krzyżakami i sposobem, który doprowadził Litwinów do zwycięstwa.
- Ostatecznie Konrad Wallenrod zdecydował się porzucić zarówno rycerskie, jak i chrześcijańskie ideały, ponieważ pragnął ocalić swoją ojczyznę.

„Dziady” Adam Mickiewicz – w utworze Mickiewicz poruszył temat prześladowań Polaków (szczególnie młodzieży) w okresie zaborów oraz działań podejmowanych przez nich w celu odzyskania niepodległości, związanych z nimi rozważań moralnych i egzystencjalnych, a także sytuacji politycznej w Polsce i Europie;


Udostępnij  Dowiedz się więcej