Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Konflikt tragiczny jest jednym z głównych motywów antycznych tragedii, do którego chętnie wracali także romantycy. Polega on na tym, że człowiek musi dokonać wyboru między jedną z dwóch racji, ale niezależnie od swojej decyzji będzie musiał zmierzyć się z negatywnymi konsekwencjami.
- Motyw tragizmu znajduje się w „Konradzie Wallenrodzie” Adama Mickiewicza.
- Tytułowy bohater pochodził z Litwy, jednak został w dzieciństwie porwany przez Krzyżaków, którzy wychowali go jako rycerza.
- Chłopiec dzięki wajdelocie Halbanowi zachował wspomnienia o ojczyźnie i gdy tylko nadarzyła się okazja, zbiegł na Litwę, gdzie ożenił się z Aldoną.
- Bohater nie mógł jednak poradzić sobie ze świadomością kolejnych klęsk wojsk litewskich, dlatego przyjął fałszywą tożsamość rycerza Konrada Wallenroda i został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, by zniszczyć Krzyżaków od środka.
- Gdy Krzyżacy odkryli jego zdradę, skazali go na śmierć.
Tragizm jego postaci jest związany z koniecznością wyboru między walką o dobro ojczyzny a życiem z ukochaną kobietą, a także między obroną ojczyzny a zachowaniem rycerskiego honoru.
- Zgodnie z konfliktem tragicznym żaden z nich nie przyniósłby szczęśliwego zakończenia.

„Król Edyp”, „Antygona” Sofokles – tragizm członków rodu Labdakidów polegał na tym, że nie mogli uciec przed swoim fatum;
  Dowiedz się więcej