Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 1
Ojciec przyprowadził szesnastoletniego Marcelego Junga do Doliny Światła. Przyjmował ich olbrzymi doktor Jael i zapewnił, że chłopcu niczego nie będzie brakować. Po odejściu ojca zabrał go do swego gabinetu i wypełnił dokumenty. Przeglądając kartę informacyjną stwierdził, że Marcel musi czuć się samotny jako jedynak z zapracowanymi rodzicami, a także ma problemy z nocnym moczeniem się. Porównał swoje dzieciństwo do dzieciństwa chłopca. On wyrażał się w wierszach, zaś Marcel w rysunkach. Chłopak wspomniał o zapracowanym ojcu, uważał, że nigdy mu nie dorówna. Powiedział, że odkąd pojawiły się jego krwotoki ojciec poświęca mu więcej uwagi. Doktor wspominał historie ze swego dzieciństwa, o chorobie, bezpodstawnych oskarżeniach jego ojca. Przypomniał też zdarzenie z życia chłopca – kradzież kalkulatora, której jednak Marcel nie dokonał. Zdawał się wszystko wiedzieć o chłopcu. Poinformował, że w Dolinie Światła najważniejsza jest radość życia. Następnie zaczął badać chłopca.

Marcel dowiedział się od członka Rady Trzech, że w Dolinie Światła wybudowali swój klasztor dawno temu mnisi buddyjscy, którym przewodził Biały Lama. Część kosztowności ukryli w podziemiach. Po ich zamordowaniu w miejscu wzniesiono kościół chrześcijański, później zamieniono na szpital, a obecnie ze względu na klimat jest tu sanatorium. Przewodnik wspomniał o tym, że nie znają prawie zim oraz o odwiedzinach Białego Lamy i udał się z chłopcem do przestronnej ośmioosobowej sypialni. Trzeci wspomniał, że w dolinie nie używa się kalendarzy. Trzyosobowa Rada wybrana została raz na zawsze i zajmowała się sprawami kuracjuszy. Z budynku widać było miasto na skraju Doliny, gdzie podobno była fajna dyskoteka.

W nocy Marcel nie mógł zasnąć. Kolega Piotr przestrzegł go przed niebezpieczną Ewką. Opowiadał o zasadach rządzących w sanatorium, o tym, że wszystko jest jawne. Zdradził, że uciekłby z sanatorium, ale jego dziewczyna Barbara nie odpowiada na listy. Marcel wspomniał o swojej sympatii – Joannie, która obiecała, że będzie na niego czekać. Piotr wręczył mu białą tabletkę na sen. Dzień w sanatorium wyglądał podobnie – pobudka, zabiegi, śniadanie, kąpiel słoneczna, obiad i czas wolny lub dyżur. Marcel poznał Pierwszego, który uczynił go naczelnym grafikiem. Gdy poinformował o tym Ewkę, Piotra i śniada Milczucha byli zaskoczeni. Nikt nie dostawał tak szybko awansu. Paweł poprzedni grafik dostał inne obowiązki, ale Marcel chciał z nim nadal tworzyć gazetkę ścienną. Wraz z Ewką poszedł obejrzeć ruiny północnego skrzydła klasztoru. Dowiedział się, że Kucharz szuka pozostawionego przez mnichów skarbu. Dziewczyna najpierw szukała czułości, a potem uciekła.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcejStreszczenia książek
Tagi: