Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ruth Sonnenbruch jest córką Berty i Waltera, artystką, która „niczym motyl fruwa po niemieckiej Europie”. Jest osobą szczególnie uwrażliwioną na stosunek innych ludzi do niej – chce, aby wszyscy traktowali ją z szacunkiem i sympatią. W sprawy wojny nie angażuje się, twierdząc, że żyje wyłącznie dla siebie i spełniając wszystkie swoje pragnienia.

Ruth jest osobą o skomplikowanym charakterze. Jej życiowym mottem jest hasło „chcę żyć mocno” i tym właśnie zazwyczaj kieruje się w swoich poczynaniach i decyzjach. Cierpienie ludzi działa na nią jak magnes – intryguje i przyciąga. Trudno przewidzieć jej zachowanie – wydaje się być dumna i nieprzystępna, a jednocześnie widoczny jest jej szacunek i miłość do ojca, dla którego postępowania jest niezwykle wyrozumiała. Trudno też jednoznacznie oceniać jej zachowanie. W sytuacji, kiedy zgodziła się iść na egzekucję partyzantów zamiast Fanchette, nie wiadomo, czy kierowała się litością dla dziewczyny, która musiałaby patrzeć na śmierć ojca, czy też pragnieniem mocnych wrażeń.

Panna Sonnenbruch sprawia wrażenie osoby niezależnej i zdystansowanej wobec otaczającej rzeczywistości. Potrafi jednak jako jedyna z rodziny Sonnenbruch bez wahania wykazać się aktywnym działaniem i pomaga Joachimowi Petersowi. Nie wycofuje się ze swego postanowienia nawet w chwili, kiedy musi odejść z policjantami i jest wówczas świadoma, że naraża się na niebezpieczeństwo. Odważnie przejmuje rolę ojca, który w trudnej sytuacji powinien pomóc byłemu współpracownikowi i jest przekonana, że profesor tak właśnie postąpiłby, gdyby nie był sparaliżowany niemocą. Jako córka wierzy jeszcze w naukowca. Ponownie nie stara się wyjaśnić swojego postępowania litością czy też chęcią pomocy, lecz tym, że jest ono właściwe dla jej zachowania i poczucia niezależności – we własnym przekonaniu zrobiła po prostu to, na co miała właśnie ochotę.

Ruth Sonnenbruch jest postacią kontrowersyjną, dynamiczną, wzbudzającą sympatię. Pomimo głoszonych haseł, niezależności i dumy potrafi zdobyć się na szczerość i pomaga innym. W dramacie Kruczkowskiego Ruth uosabia osoby, które były obserwatorami, dystansującymi się wobec otaczającej rzeczywistości, lecz w pewnym momencie musiały podjąć decyzję i przełamać narzucony sobie dystans.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka pozostałych postaci
3  Charakterystyka Williego Sonnenbrucha