Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marek Piegus – tytułowy bohater powieści, miał trzynaście lat, chodził do szóstej klasy i miał zawsze strutą minę. Był niesamowicie piegowaty. Miał oboje kochających i troszczących się o niego rodziców. Ojciec uważał, że rozpuściła go matka. Mieszkał w pokoju z kuzynem – sportowcem Alkiem oraz kabareciarzem Anatolem Surmą. Lubił jeździć na rowerze, był też silny. Przeprowadzał eksperymenty z wybuchowymi substancjami. W sytuacjach błahych stale przytrafiały się mu rzeczy nadzwyczajne i nieprzyjemne. Uważał, że ma pecha. Był inteligentny, choć w szkole często dostawał dwóje. W powieści przez przypadek zostaje wplątany w działalność grupy przestępczej, a następnie porwany i więziony. Musi odrabiać lekcje za dzieci kryminalistów.

Czesio i Grzesio – koledzy klasowi Piegusa. Wspólnie obmyślali psoty, szczególnie w stosunku do starszej, siódmej klasy. Byli dobrymi kumplami – gdy Zdeb kazał Markowi spływać podczas wagarów, nie opuścili kolegi.
Zuza i Lula – koleżanki Piegusa z klasy.
Przerośnięci – Zdeb, Pumeks Drugi, Buba – uczniowie, którzy powinni być już w dziesiątej lub jedenastej klasie, a wciąż uczyli się w szóstej. Wykorzystywali młodszych kolegów karząc im wykonywać takie czynności, jak golenie lub manicure lub podpowiadanie na zajęciach.
Pani Okulusowa – wychowawczyni klasy Piegusa.
Pitagoras, Kolorado, Gąska – nauczyciele klasy Piegusa.

Anatol Surma – współlokator rodziny Piegusów, był kabareciarzem. W nocy występował jako Meksykanin w klubie „Arizona”, a rano ćwiczył, dlatego spał wieczorem w nausznikach. Grał na saksofonie i wiolonczeli, którą nazywał swoją żoną. Lubił Marka, dlatego osobiście zaangażował się w jego poszukiwania.
Cezary Cedur – muzyk, kolega pana Surmy. Był skłonny do płatania figlui. Zaangażował się w poszukiwania Piegusa. Gdy znalazł się z Alkiem na wybiegu dla lwów uratował się, używając wody kwiatowej.

Alek – był kuzynem Marka Piegusa, osiemnastoletnim sierotą wychowywanym przez państwa Piegusów, którzy traktowali go jak syna. Zajmował z Markiem i panem Surmą jeden pokój. W jego kącie wisiał worek treningowy, a na ścianie widniały zdjęcia sportowców. Chcąc zarobić na kupno roweru, pracował do późna jako bileter w kinie. Ukrywał to przed wujostwem Piegusów i wchodził do domu używając wytrychów. Przyłączył się do Kwassa i Cedura, by śledzić przestępcę. Został wraz z Cedurem uwięziony w klatce na lwy.

Hippollit Kwass – niewielkiego wzrostu mężczyzna, wygolony, łysy jak kolano o okrągłych rumianych policzkach. Niegdyś najsławniejszy detektyw, obecnie w stanie spoczynku zajmujący się „sztuką chorrreograficzną” – prowadził szkołę tańca. Znał wszystkich warszawskich opryszków i złodziei i ich metody dokonywania przestępstw. Postanowił pomóc w poszukiwaniach Marka Piegusa i przez przypadek został porwany i uwięziony przez bandę Alberta Flasza.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie szczegółowe